PolitikaSvijet

UN utvrdio da BiH krši prava porodica žrtava

Komitet za zaštitu ljudskih prava Ujedinjenih nacija (UN) utvrdio je kako je Bosna i Hercegovina (BiH) prekršila prava Sakibe Dovadžije jer nije procesuirala odgovorne za nestanak njenog supruga 1992. godine sa području Ilijaša, te joj nije osigurala reparaciju, javio je BIRN

Komitet za ljudska prava UN-a saopštio je da Bosna i Hercegovina mora naći i procesuirati one koji su odgovorni za nestanak Saliha Dovadžije i omogućiti članovima njegove porodice “psihološku rehabilitaciju i adekvatnu odštetu”, rekao je za BIRN pravni zastupnik njegove udovice u ponedjeljak.

“Zemlja je također dužna da zaustavi slična krivična djela u budućnosti i mora osigurati da informacije o istragama u prisilnim nestancima budu otvorene i dostupne porodicama nestalih osoba”, kaže se u saopštenju komiteta, objavljenom prošle sedmice.

Sakiba Dovadžija rekla je za BIRN da je njen suprug 1992. godine bio na straži u Ilijašu, blizu Sarajeva, kada su ga snage bosanskih Srba uhapsile i pritvorile.

Nakon što je oslobođen prilikom razmjene zarobljenika, mobilisan je u Armiju BiH, a potom po drugi put uhapšen od strane snaga bosanskih Srba. Od tada on više nije viđen živ.

Prije dva mjeseca, nakon 23 godine, naglasila je Dovadžija, u opštini Pale pronađeni su posmrtni ostaci njenog supruga.

Komitetu za ljudska prava UN-a odlučila je podnijeti prijavu 2012. godine, jer nije mogla dobiti nikakve informacije o njegovoj smrti ili o istrazi navodnih počinilaca, a nije imala pravo ni na njegovu vojnu penziju.

“Rekli su mi da je moj Salih bio dezerter i da je napustio svoju jedinicu bez odobrenja. Mog muža nema, oni mi ne daju penziju, a i ne znaju šta se zapravo dogodilo s njim”, rekla je Dovadžija.

Ona je podnijela prijavu Komitetu UN-a posredstvom nevladine organizacije Track Impunity Always (TRIAL), čija je pravna savjetnica Adrijana Hanušić-Bećirović rekla da je ključni problem bio dokazati da država nije učinila sve što je u njenoj moći da pronađe odgovorne za nestanak Saliha Dovadžije.

“Država ima obavezu da sazna pod kojim okolnostima je osoba nestala, a porodica Dovadžija živi sa stalnom neizvjesnošću o tome šta se dogodilo”, rekla je Hanušić-Bećirović.

“Oni nemaju informaciju, nemaju pravo na istinu ili pravdu. U ovoj situaciji, porodica se dodatno kažnjava time što ne dobija pravo na penziju”, dodala je ona.

Komitet UN-a saopštava da je to što porodici Dovadžija nije dozvoljeno da dobije penziju “nehumano i ponižavajuće”.

Sakiba Dovadžija je naglasila da se nekoliko puta obraćala opštinskoj službi za boračka pitanja u vezi s penzijom, ali da još nije dobila nikakav odgovor.

Iz ove službe su odbili za BIRN dati bilo kakvo objašnjenje.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close