BiHPolitika

Trenutno stanje je “trudno” od potrebe za promjenama

Ugledni profesor i politički analitičar Esad Bajtal pozdravio je napore građanskih i lijevo orijentisanih stranaka i njihova nastojanja da u nekoliko kantona preuzmu odgovornost i formiraju vlast bez nacionalnih stranaka.

–  Za budućnost BiH bilo bi dobro da one u tome i uspiju, jer nam je vrlo neophodno da se pojavi neko ko će makar i pokušati promijeniti trenutno stanje koje je “trudno” od potrebe za promjenama – kaže Bajtal u razgovoru za Vijesti.ba.

Poručuje da, ako među njima ima imalo pameti, raspodjela pozicija ne bi trebala predstavljati nikakav problem.

– Ako uspiju usaglasiti dokument koji će zajednički pokušati sprovesti u djelo, onda ne bi trebalo biti problema ko će gdje sjediti. Svako onaj ko misli na građane, a oni govore da to čine, ne smije praviti te unutrašnje probleme oko raspodjele fotelja. Svejedno je ko će ostvarivati javni i građanski interes, važno je da se on ostvaruje – dodaje Bajtal.

Na federalnom i državnom nivou, međutim, ne očekuje ništa novo.

– Na sceni su ostali isti oni koji su ovu zemlju doveli u stanje u kojem se trenutno i nalazimo, a upravo je zbog njih BiH danas najgore mjesto življenja u Evropi – ističe Bajtal.

Prema njegovim riječima, krivci su “stare etno-interesne-krimi grupe koje se lažno predstavljaju kao partije”.

– One su ponovo dobile izborne rezultate za sebe, uglavnom neregularno i po svemu onome što se pisalo i opserviralo – brutalnim izbornim inženjeringom. Pobijedili su isti oni koji nama građanima stalno nanose životne i egzistencijalne poraze – potcrtava Bajtal.

Njihove pobjede, nastavlja, samo njima donose stranačko-interesnu i privatnu korist, a nama građanima nove egzistencijalne dubioze.

– Politika je umijeće mogućeg – to je definicija koju cijela planeta prihvata. Ali kod nas u BiH nema politike i borbe ideja, već politikanstva i borbe interesnih grupa – ocjenjuje Bajtal.

Potom se osvrnuo i na rad Centralne izborne komisije (CIK) BiH, za čije je članove rekao da ne rade u interesu građana i države, već za interesne grupacije koje su ih tamo instalirale.

– Mi dobro znamo ko ih je instalirao i za koga rade. Pa to smo vidjeli po brojnim pritužbama – čak 400 građana im se u izbornom danu žalilo na neregularnosti na izbornim mjestima. Svi nezavisni posmatrači su im se žalili. A potom se ispostavilo da je 500.000 glasačkih listića neregularno. Sve to im nije ništa značilo, proces su ozvaničili legalnim, objavili rezultate i proglasili pobjednike. Samim tim potpuno je jasno čiji su i za koga rade – zaključuje Bajtal u razgovoru za Vijesti.ba.
D.K.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close