Tottenham u finalu Lige prvaka

Nogometaši Tottenhama su se plasirali u finale Lige prvaka nakon što su slavili u Amsterdamu protiv Ajaxa rezultatom 3:2.Ajax je i pored prednosti od 1:0 iz prvog susreta krenuo veoma ofanzivno, a već u 5. minuti Hugo Lloris je bio na velikim iskušenjima. Tadić je šutirao sa ivice kaznenog prostora, a golman Tottenhama sjajno brani i odbija loptu u korner.

No, iz tog kornera Ajax je poveo. Lasse Schöne je izveo korner sa desne strane, a Matthijs de Ligt je nadvisio Delea Allija i glavom zakucao loptu u mrežu Huga Llorisa za 1:0.

ً@KM7Jr

De Ligt is only 19. Insane. 49:53 PM – May 8, 2019See ً's other TweetsTwitter Ads info and privacy

Dvije minute kasnije Spursi su se mogli ekspresno vratiti u meč, no Heung-Min Son je uzdrmao stativu.

Nakon dvadesetak minuta igre golman Ajaxa Andre Onana je dva puta bio siguran nakon udaraca Sona i Christiana Eriksena.

Ajax je svoju narednu pravu priliku pretvorio u novi pogodak. Igrala se 36. minuta kada su kontranapada igrači Ajaxa iz četiri pasa poveli sa 2:0.

Dušan Tadić je odigrao za Donnyja van de Beeka, on je ponovo dodao Tadiću na lijevoj strani, Srbijanac je odigrao povratnu loptu za Hakima Ziyecha koji je zakucava u gol sa desetak metara za 2:0.

Merlo@ivanmerlo21

Look at these attack. These young boys are deadly
S Ziyech curls it in after a cut-back from Tadic. #AJATOT1329:50 PM – May 8, 201958 people are talking about thisTwitter Ads info and privacy

Na početku drugog poluvremena Maurizio Pochettino je bacio sve karte na napad, te je u igru uveo Fernanda Llorentea umjesto Victora Wanyame.

U 53. minuti Onana je spasio svoju mrežu nakon što je fantastično odbranio udarac Allija.

Ipak, kamerunski golman je kapitulirao dvije minute kasnije. Alli je poveo kontranapad sa centra, to je ispratio Lucas Moura, pokupio loptu i matirao Onanu za 2:1.

Ajax 2-1 Tottenham
55’ Lucas Moura

Follow us on @FootballNerd5for latest videos.#AJA#TOT#ajax #ajatot #Tottenham#UCL #championsleaguepic.twitter.com/rF86QvJRd1— Football Nerd (@FootballNerd5) May 8, 2019

Taj pogodak je šokirao Kopljanike, a dao krila Spursima koji su samo četiri minute kasnije poravnali na 2:2, a strijelac je nakon duge akcije i uz dosta sreće bio ponovo Moura.

عز@MnbrMadrid5

Gooooooooooooooooooooal Lucas Moura 2-2 ! 4610:21 PM – May 8, 201929 people are talking about thisTwitter Ads info and privacy

Igrači Ajaxa su se uspjeli skoncentrisati i u posljednjih pola sata doći do svoje prepoznatljive igre. U 63. minuti Ziyech je pokušao sa ivice kaznenog prostora, a lopta je prošla tik pored stative Llorisovog gola koji je već bio savladan.

Završni udarac Tottenhamu je mogao zadati Ziyech u 80. minuti kada je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je pogodio stativu.

U posljednjih desetak minuta Spursi su krenuli na sve ili ništa, a u 87. minuti Jan Vertonghen je ostao zaboravljen sam u petercu, šutirao je glavom i pogodio prečku. Lopta mu se odbila na nogu, a jedan od igrača Ajaxa je sa gol-linije izbio loptu.

Činilo se da će Kopljanici na kraju slaviti, a onda je u 90+6. minuti Lucas Moura nekako uspio pronaći put do mreže i pogoditi za konačnih 3:2.

Jack McGuire@JackMacCFB

HAVE MY CHILDREN LUCAS MOURA 3011:00 PM – May 8, 2019See Jack McGuire's other TweetsTwitter Ads info and privacy

Tottenham je na taj način zahvaljujući većem broju pogodaka u gostima sasvim zasluženo prošao u finale gdje će odmjeriti snage sa Liverpoolom 1. juna u Madridu na stadionu Wanda Metropolitano.