Samo jedan pogodak u Ligi za opstanak

Liga za prvaka

Plavi su se na Grbavici pred blizu 4.500 gledalaca poprilično namučili da bi stigli do veoma važna tri boda protiv Krupe. U prvih 45 minuta Željeničar je imao samo jednu dobru priliku preko Vranješa, a na drugoj strani Mehremić je s gol-linije spasio čist pogodak Marjanovića. Ključni trenutak desio se u drugom poluvremenu kada Vojo Ubiparib koristi centaršut iz kornera i pogađa za 1:0, čime je u možda i najlošijoj predstavi Plavih na Grbavici u ovoj sezoni svojoj ekipi ipak donio tri boda.

Ono što je Željezničar u neuvjerljivoj igri protiv Krupe uspio uraditi, Zrinjski na stadionu Pod Bijelim brijegom protiv Radnika nije. Ekipa Bake Sliškovića upisala je drugi uzastopni remi, a nakon loših uslova u Banjoj Luci gdje su remizirali s Borcem, Plemići su na domaćem terenu spašavali jedan bod protiv najvećeg osvježenja druge polusezone Radnika iz Bijeljine.

Ekipa Mladena Žižovića još jednom je odigrala sjajan meč, a na kraju mogu žaliti za propuštenim prilikama i činjenicom da se u Bijeljinu vraćaju samo s jednim osvojenim bodom. Zrinjski, koji je također u finišu mogao doći do pobjede, u sljedećem kolu u novom velikom derbiju dočekuje Željezničar i to će biti sjajna prilika za Baku Sliškovića da se opet pokuša vratiti na sami vrh.

U još jednom velikom derbiju, Široki Brijeg je na Pecari savladao Sarajevo minimalnim rezultatom 1:0. Ekipa Gorana Sablića do pobjede je stigla u drugom poluvremenu, no treba istaći da je gol kojim su domaći stigli do tri boda postignut nakon očiglednog ofsajda. Bilo kako bilo, Sarajevo je odigralo još jednu veoma lošu utakmicu u drugoj polusezoni, a svi problemi s kojima su se Husref Musemić i njegov tim suočili nakon povratka iz Antalije po ko zna koji put razočarali su Bordo navijače.

U Ligi za prvaka, Željezničar je prvi sa 53 osvojena boda, dok je drugi Zrinjski sa 51 osvojenim bodom. Na trećem mjestu je Široki Brijeg sa 45, a slijede Sarajevo (40), Krupa (35) i Radnik (33).

Na tabeli liste strijelaca ofanzivac Zrinjskog Miloš Filipović izjednačio se s Mersudinom Ahmetovićem i sada obojica imaju 13 pogodaka, dok su na drugom mjestu Zakarić i Menalo sa 11 postignutih pogodaka.

Rezultati 1. kola Lige za prvaka:

Zrinjski – Radnik 1:1 (gledatelja 2.500)
Željezničar – Krupa 1:0 (gledatelja 4.500)
Široki Brijeg – Sarajevo 1:0 (2.500)

Liga za opstanak

U ligi za opstanak odigrana su tri meča, a gledaoci su na tri stadiona vidjeli samo jedan postignut pogodak. Mladost je na domaćem terenu savladao posljednjeplasirani Vitez rezultatom 1:0, a pobjedu im je donio Dilaver u 54. minuti.

U nedjelju su susreti između Borca i Čelika u Banjoj Luci i GOŠK-a i Slobode u Gabeli završeni bez pogodaka pa je situacija na tabeli Lige za opstanak nakon prvog kola ostala gotovo identična. Vitez se gotovo oprostio od igranja u Premijer ligi naredne godine, a šanse Čelika sa svakom utakmicom u kojoj ne upišu tri boda postajat će sve manje i manje.