BiHPolitika

U odbrani BiH učestvovalo 577.000 ljudi

Ministar Salko Bukvarević za “Avaz”

U odbrani BiH učestvovalo 577.000 ljudi

Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata u potpunosti je završilo izradu dva boračka registra. Tačnije, onog koji se odnosi na korisnike prava iz boračko-invalidske zaštite, ali i registar svih učesnika u odbrani BiH, kazao je za „Avaz“ ministar za pitanja boraca FBiH Salko Bukvarević.

Boračke naknade

Dodao je da registar korisnika prava čini oko 95.000 onih koji primaju naknade.

– U taj broj ulazi oko 48.000 ratnih vojnih invalida, 4.200 porodica šehida i poginulih boraca, oko 5.000 dobitnika ratnih priznanja i oko 34.000 pripadnika oružanih snaga koji su ostvarili pravo na prijevremenu povoljniju penziju. Za ove kategorije iz federalnog budžeta na godišnjem nivou izdvaja se oko 570 miliona KM – kazao je Bukvarević.

bukvarevic-16-36mk

Bukvarević: Preuzeli podatke Ministarstva odbrane FBiH

Kako je istakao, prema podacima koje su preuzeli od bivšeg federalnog ministarstva odbrane, kroz jedinice Oružanih snaga FBiH u odbrani BiH od 18. septembra 1992. do 22. aprila 1996. godine učestvovalo je oko 577.000 osoba.

– 577.000 je ukupan broj osoba koje su u ovom vremenskom periodu prošle kroz službene evidencije jedinica i službe za vođenje vojnih evidencija, bilo da su bile pripadnici samo jedan dan ili cijeli period – naglasio je Bukvarević.

Izmjene i dopune

Prema njegovim riječima, Ministarstvo se nakon toga, a u svrhu objavljivanja ovih podataka, obratilo Agenciji za zaštitu ličnih podataka.

– Oni su nam pismeno odgovorili da objava oba registra mora biti zakonom definirana. Zbog toga smo i pripremili Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica, čijim bi se usvajanjem osigurao pravni osnov za javnu dostupnost registra branilaca i registra korisnika prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite – kazao je Bukvarević.

Koji su zahtjevi boraca

– Javnost, a prvenstveno udruženja i udruge koji okupljaju pripadnike boračke populacije traže od zakonodavne i izvršne vlasti FBiH da se uspostavi i objavi jedinstveni registar branilaca i korisnika prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite. Jedan od zahtjeva iz rezolucije koju su podnijeli predstavnici demobilisanih branilaca je i pitanje javne dostupnosti podataka branilaca i korisnika prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite – pojasnio je Bukvarević.

48.000 ratnih vojnih invalida

4.200 porodica šehida i poginulih boraca


5.000 dobitnika ratnih priznanja


34.000 pripadnika oružanih snaga koji su ostvarili pravo na prijevremenu povoljniju penziju


570 miliona KM izdvaja se godišnje za ove kategorije iz federalnog budžeta

Autor: E. HALIMIĆ – avaz.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close