BiHPolitika

Ramić-Mesihović: Potreban naporan rad za dobijanje kandidatskog statusa

Direktorica Vanjskopolitičke inicijative BiH Lejla Ramić-Mesihović ocijenila je da će biti potrebno naporno raditi da bi BiH dobila kandidatski status sredinom iduće godine

U izjavi za Fenu nakon što je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić najavio da će BiH 15. februara predati kredibilnu aplikaciju za članstvo u Evropsku uniju, jer je usvojen mehanizam koordinacije, Ramić-Mesihović kaže da je zvanična želja da se do kandidatskog statusa dođe već sredinom iduće godine i tu želju sada mora pratiti naporan rad i intenzivna izgradnja institucionalnih kapaciteta svih nivoa vlasti koje mehanizam koordinacije obuhvata.

Pojasnila je da je mehanizam koordinacije zapravo odluka Vijeća ministara BiH koja je rezultat političkog kompromisa te da ovakav sistem treba da osigura sistemsko artikuliranje jednog glasa BiH prema Evropskoj uniji.

“Naglasak u odluci je na vertikalnoj koordinaciji, ali se spominje i horizontalna unutar relevantnih nivoa vlasti. Država, entiteti i kantoni bit će ravnopravno zastupljeni na svih pet nivoa, tj. svih pet tijela koja sobom nosi ovaj sistem koordinacije. Njih čine kolegij, ministarska konferencija, komisija, potkomisije i radne grupe”, naglasila je.

U svim tim tijelima, dodaje Ramić-Mesihović, predviđeno je da se odluke donose konsenzusom prisutnih članova, što će biti poseban izazov za političku kulturu i odnose na političkoj sceni na kojoj je u prošlosti očekivanje konsenzusa prečesto značio blokadu u procesu donošenja odluka.

“Ova odluka ne predviđa niti rokove za imenovanja članova niti je predviđen vremenski okvir nakon kojeg bi se radila procjena uspješnosti ovog modela koordinacije”, istakla je.

Ako prevagne procjena nekih od zemalja članica putem Vijeća EU da BiH ipak ne predaje aplikaciju za kandidaturu u kontekstu koji je može činiti kredibilnom, Ramić-Mesihović kaže da to narušava dinamiku unutar ambicije da se status kandidata stekne čim prije, ali ne i mogućnost da se to vrijeme do aktiviranja aplikacije iskoristi za što bolje pripreme za proces koji i dalje stoji pred nama kao zadatak i izazov.

Kao primjer ovog scenarija navela je Albaniju, koja je predala aplikaciju 2009., a status stekla tek 2014. godine.

( FENA)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close