Kultura življenjaLifestyle

Psihologija osmjeha u islamu

PSIHOLOGIJA OSMJEHA U ISLAMU

Osmjeh je danas postao nauka koja se izučava i umjetnost čiji je cilj poboljšanje odnosa i veza na sociološkom, ekonomskom, pa i diplomatskom planu. Početkom XX st. ta nauka je zvanično priznata u društvu i dobila je naziv „psihologija osmjeha“.

Ebu Zerr r.a., veli da je Allahov Poslanik, s.a.v.s. rekao: „Nipošto ne potcjenjuj ni jedno dobro djelo, pa makar to bilo da sretneš svog brata nasmijanim licem.“ (Muslim)

U drugom hadisu, poredivši osmjeh sa sadakom Allahov Poslanik, s.a.v.s., veli: „ Osmjeh tvom bratu muslimanu je sadaka.“ (Tirmizi)

Također Allahov Poslanik, s.a.v.s., veli: „Nećete ljude osvojiti imetkom nego svojim osmijehom i lijepim ponašanjem!” (Musned Ebu Ja'la)

Abdullah b. Haris b. Džuz’ r.a., kaže: “Nisam vidio čovjeka da je bio više nasmijan od Poslanika s.a.v.s.!” (Tirmizi)

Džerir b. Abdullah r.a., kaže: “Poslanik s.a.v.s., mi nije čuo glasa pred svojom kućom a da me nije uveo u kuću, i od kada sam primio islam nikada se nije sreo samnom a da nije bio nasmijan!” (Buhari)

Omer b. el-Hattaba r.a., govori: Allahov Poslanik s.a.v.s., je rekao: “Kada se dva čovjeka muslimana sretnu i jedan drugoga poselame, Allahu dž.š., je draži onaj koji bude vedrijeg lica spram svoga brata, a kada se rukuju na njih se spušta stotinu rahmeta i milosti, onome koji je prvi krenuo da se rukuje devedeset a onome što je prihvatio ruku deset rahmeta.” (Bezzar u Musnedu)

Aiša r.a. kazuje da je Allahov Poslanik s.a.v.s., je rekao: „O Aiša, Uvišeni Allah dž.š., je blag i voli nježnost i daje za nju ono što ne daje za grubost. Nježnost ukrasi sve u čemu se nađe, a sve što u sebi ne sadrži nježnost je manjkavo.“ (Muslim)

Njegovog osmjeha nije nestalo ni u poslednjim trenucima njegovog ovosvjetskog života. Poslanik, s.a.v.s., se osmjehom oprostio od ashaba i Dunjaluka! Enes, r.a., priča: „Dok su muslimani bili na sabah namazu, u ponedeljak (na dan kad je Poslanik, s.a.v.s., preselio na Ahiret) dok je Ebu Bekr predvodio namaz, iznenadio ih je Poslanik, s.a.v.s. Sklonio je zastor sa Aišine, r.a., sobe. Gledao je u njih poređane u safove, pa se osmjehnuo.“ (Buhari, Muslim)

NAUKA O OSMJEHU

Osmjeh je danas postao savršeno sredstvo koje pozitivno utiče na psihičko stanje smirenosti kod čovjeka i uspješno otklanja većinu njegovih briga i napetosti u svakodnevnom životu. Kaže jedan psiholog: „Svaki čovjek posjeduje posebne hemijske supstance koje se luče u njegovom tijelu prilikom izlaganja strahu, tuzi, depresiji, brizi i slično. Te supstance imaju najniži stepen aktivnosti u situaciji kada se čovjek susretne sa nasmijanom osobom. Razlog tome je što upravo osmjeh kod osobe od koje čovjek osjeća strah i nervozu, uklanja sve te neugodnosti. Iz toga možemo izvući zaključak da je osmjeh jedan od bitnih faktora za uspjeh u životu. Nauka kaže da kada se čovjek nasmije, pokreće se 17 mišića u njegovom licu, dok se u slučaju namrgođenosti i ljutnje, čak njih 44-47 aktivira.“

Ivanka Veselčić, dr. dent. med. o osmjehu veli…: „Potiče proizvodnju obrambenih tvari, rad srčanožilnog i probavnog sustava te djeluje blagotvorno na želudac. To je i znanstveno dokazano: smijeh od srca opušta mišiće, potiče proizvodnju obrambenih tvari u organizmu, potiče rad srčanožilnog i probavnog sustava te djeluje blagotvorno na želudac. 
Pokreće ugodnu napetost u tijelu, zbog čega se povećava sadržaj kisika u krvi, poboljšava ukupnu prokrvljenost te potiče razgradnju kolesterola (znamo da se kolesterol, ako je izražen njegov višak, može pojačano “taložiti” na stijenci arterija i izazvati njihovo oštećenje.) 
Smijeh potiče lučenje protuupalnih tvari koje jačaju imuni sustav i štite od nastanka bolesti, te lučenje hormona, kao što su adrenalin, kortizol i hormona sreće, takozvanih endorfina. Sve to rezultira povećanjem frekvencije srčanih otkucaja i smanjenjem krvnoga pritiska. Rezultat – jačanje osjećaja zadovoljstva.”

– Koristi osmjeha sa zdravstvenog aspekta:
1. pozitivno utiče na čovjekovo, kako fizičko tako i psihičko zdravlje,
2. smanjuje krvni pritisak i podstiče bolju cirkulaciju krvi,
3. jača imunitet organizma protiv raznih psihičkih oboljenja i omogućava održavanje dovoljne količine kisika u mozgu,
4. posjeduje pozitivan efekat na funkciju i rad srca, tijela i mozga,
5. osigurava duševni smiraj kod čovjeka i daje licu poseban sjaj, blistavost i ljepši izgled,
6. reguliše lučenje želučane kiseline i pospješuje sekreciju endokrinih žlijezda poput pankreasa, štitne i hipofize,
7. pomaže pri uklanjanju nervne napetosti, glavobolje, depresije, umora i nesanice,
8. ponavljanje osmjeha čini čovjeka opuštenom i stabilnijom osobom,
9. Dobar smijeh opušta napete mišiće i povećava lučenje endorfina u mozgu, što su dva tjelesna prirodna otklanjivača boli.
10. Smijeh potiče i rast jer djeluje na lučenje hormona rasta, pa je dobro djecu što više nasmijavati.
Emocija smijeha nije samo najprepoznatljivija, ona je i najčešća. Više od 30% odraslih ljudi se nasmije više od 20 puta dnevno, a manje od 14% se nasmije manje od 5 puta dnevno. Djeca se nasmiju čak do 300-400 puta dnevno!

– Osmjeh i aktivnost uma:
1. Povećava aktivnost uma,
2. pomaže jačanju memorije,
3. produbljuje intelektualne i sposobnosti čovjeka,
4. razvija kreativne sposobnosti čovjeka,
5. povećava sposobnost mašte i preciznog rasuđivanja.

– Koristi osmjeha sa sociološkog aspekta:


1. Uzrok sreće i uspjeha. Naime, NLP (Neuro Lingvističko Programiranje) naučnici tvrde da je danas jedan od najjeftinijih i najisplativijih načina za uspjeh upravo osmjeh
2. istraživanja kažu da majke sa čestim osmjehom na licu uživaju u odgoju svoje djece,
3. simbol ljubavi, naklonosti, ljubaznosti i blagosti,
4. pokazatelj uravnotežene i stabilne ličnosti,
5. uklanja mržnju, napetost i svađu, i urezuje u sjećanje pozitivnu sliku nasmijane osobe,
6. širenje ljubavi i radosti među ljudima,
7. sticanje novih prijatelja, i podizanje samopouzdanja i morala kod osobe.

– Moralne koristi osmijeha; sredstvo koje poboljšava odnose s drugima, jer osnažuje moralne vrline i otklanja mahane:


1. Pvećava entuzijazam, 
2. Ojačava optimizam,
3. Ulijeva nadu,
4. Uvršćuje samopouzdanje,
5. Daje povjerenje,
6. Poklanja velikodušnost, nesebičnost, darežljivost…

Kadrija ef. Murić 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close