Pobjeda Rijeke za play-off Europa lige

ABERDEEN – RIJEKA 0:2

RIJEKA je u play-offu Europa lige. Hrvatski doprvak je, nakon pobjede 2:0 na Rujevici, kao gost razbio u uzvratu Aberdeen 2:0 i osigurao dvomeč protiv Genta (svladao AEK Larnacu 3:0) za plasman u grupnu fazu natjecanja.

Prvu utakmicu Rijeka će protiv Genta igrati u Belgiji 22., a uzvrat 29. kolovoza na Rujevici. No, vratimo se večerašnjoj veličanstvenoj pobjedi Riječana.

Najavili su Škoti agresivnost, pritisak i ofenzivu od prve minute na svom Pittodrie stadionu, uz podršku preko 15 tisuća navijača. Međutim, upravo je njihov plan iskoristila Rijeka, okrenula ga protiv njih samih i dotukla ih u njihovom dvorištu te im uzvratila za eliminaciju od prije četiri godine u drugom pretkolu istog natjecanja.

Bišćan je bez ozlijeđenih Ivana Tomečaka i Alexandera Gorgona postavio čvrstu momčad na terenu i čekao da popuste živci protivniku, a takav scenarij krenuo je već od šeste minute. Funso Ojo je oštro startao na raspoloženom Maxwellu Acostyju, a Austrijski sudac Herald Lechner ga je upozorio žutim kartonom.

Bio je to jedan od ključnih trenutaka dvoboja, na radost 50-ak navijača Armade koja je na Otoku bodrila svoj klub

Kako su prolazile uvodne minute tako je neočekivano rasla nervoza kod igrača Aberdeena, a onda je u 10. minuti Rijeka povela i srušila im sve planove. Dočekali su gosti kontranapad koji je poveo Acosty, potom dodao do Zorana Kvržića koji je ubacio krasno u srce šesnaesterca, a Stjepan Lončar pobjegao je obrani Aberdeena i zabio za veliko vodstvo.

Škoti su se izgubili nakon primljenog pogotka, a u 20. minuti su sami sebi zabili “autogol”. Ojo je opet neoprezno startao, ovog puta na Luki Capanu, a sudac mu je bez razmišljanja pokazao drugi žuti karton i poslao ga u svlačionicu. Aberdeen je ostao s igračem manje u sljedećih 80-ak minuta te je pred njim bila nemoguća misija nadoknaditi tri gola minusa.

Nakon 10 crnih minuta zavladala je još veća nervoza kod domaćih igrača pa je tako napadač Sam Crosgrove nekoliko puta bez lopte pravio prekršaje, a izvukao se samo sa žutim kartonom.

Međutim, nije se izvukao njegov golman koji je u 31. minuti opet morao vaditi loptu iz gola – 0:2. Kao kod prvog gola, kontranapad je poveo Acosty, dodao na desnoj strani za Kvržića, a on opet savršeno ubacio na drugu stativu, gdje je Antonio Čolak glavom povisio rezultat i dotukao Aberdeen.

U tim trenucima postalo je jasno da je gotovo na Otoku, a brojni razočarani i bijesni domaći navijači napuštali su tribine, ne želeći gledati svoju bespomoćnu momčad pred pametnom, karakternom i zrelom Rijekom koja je u nastavku utakmice u potpunosti kontrolirala utakmicu s igračem više i uz podršku Armade na tribinama u velikom stilu završila posao.