Kolumne

Po Boltonovim nalozima, američki ambasadori kažnjavaju vlade

WAYNE MADSEN

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton može biti poznat po mnogim stvarima, ali “diplomata” nije jedan od njih. Godine 2005., američki Senat nije potvrdio da je Bolton ambasador Georgea W. Busha u Ujedinjenim nacijama, jer je neokonzervativni ideolog morž-mustachioed napravio prošle komentare osramotujući UN kao beskorisnu organizaciju. Bolton je 1994. godine neslavno rekao: “Ne postoje Ujedinjeni narodi. Postoji međunarodna zajednica koja povremeno može voditi jedina prava sila koja je ostala u svijetu, a to su Sjedinjene Države, kada to odgovara našim interesima i kada možemo dobiti druge da idu zajedno … Njujork ima 38 priča. Ako biste danas izgubili deset priča, to ne bi napravilo nikakvu razliku. “

U avgustu 2005. godine, prkoseći željama Senata, Bush je prisilio Boltona da bude glavni američki delegat u UN imenovanjem za vreme pauze u Senatu. Boltonov mandat u UN-u bio je obeležen non-stop bombastom, koja je stvorila nediplomatsko ogorčenje između američke misije, UN-a i stalnih misija drugih država članica.

Trenutno, kao savetnik za nacionalnu bezbednost, Bolton radi u tandemu sa državnim sekretarom Majkom Pompeom, čija je kongresna kampanja u Kanzasu u Kanzasu podelila rasistički komentar koji se odnosio na njegovog demokratskog protivnika, Raja Goila – indijanskog Amerikanca – kao “turbanog” i predsednika Baraka Obama kao „zlog muslimanskog komunista“. Kao što se moglo očekivati, podmukli dvojac Boltona i Pompea na čelu američke vanjske politike izazvao je diplomatski kaos između Vašingtona i drugih nacija.

U žarom da osiguraju jednoglasnu globalnu podršku američkoj marioneti, Juan Guaido, da preuzme kontrolu nad Venecuelom od demokratski izabranog predsjednika, Nicolas Maduro, Bolton, uz Pompeovu pomoć, uputio je američke ambasadore širom svijeta da dostave jake demarše vladama koje i dalje podržavaju Maduro. U slučaju Nepala, gdje je vladajuća stranka izrazila solidarnost s Madurom, američko uplitanje izazvalo je krizu vlade. Ne pomaže Amerikancima da Donald Trump naziva Nepal kao “bradavicu”, a susjedni Butan kao “gumb” na vrhu vjerujući da su obje zemlje dio Indije. Istorijski indijski nacrt o pripajanju Nepala i Butana, što se dogodilo njihovoj sestrinskoj naciji Sikkim, rangira populaciju sve tri himalajske države.

Slične neuključene američke demarše dostavljene su vladama triju istočno-karipskih država koje su saveznici vlade Madura: Dominika, Antigva i Barbuda, i Sveti Vincent i Grenadini.

Međutim, to je bilo u Katmanduu, glavnom gradu Nepalija, gdje su efekti Boltonove i Pompeove pompoznosti bili na punom zaslonu. Američki ambasador u Nepalu, Randy Berry, susreo se s nepalskim premijerom KP Olijem kako bi kritizirao izjavu vladajućeg predsjednika Komunističke partije (NCP) iz Nepala Pushpe Kamala Dahala, bivšeg premijera, poznatog i kao “Prachanda”. uplitanje u poslove Venecuele.

Berry je insistirao da dostavi svoj demarš nepalskom premijeru tokom večernjih sati u zvaničnoj rezidenciji premijera u Baluwataru u Katmanduu. Beri je takođe od strane Vašingtona dobio instrukcije da preskoči izveštaj premijera Oli 1. februara za strane diplomate u Katmanduu. Berry je takođe prekorio izjavu Prachande i vladajuće stranke da je Washington i njegovi saveznici osuđeni na destabilizaciju demokratski izabrane vlade Venecuele nametanjem “neljudskih ekonomskih sankcija” i prijetnjom “vojne intervencije”.

Berry je osporio Prachandinu izjavu kao gotovo tačnu kopiju one koju je izdala Komunistička partija Indije (marksista) (CPI-M). Daleko od toga da bude ljevičarska partija, CPI-M vlada u državi Kerala i ima 43 mjesta u zakonodavnoj skupštini Zapadnog Bengala. I izjave NCP-a i CPI-M optužile su Sjedinjene Države da “pokušavaju da destabilizuju zemlju” Venecuele i pokrenu “pokušaj državnog udara”. Izjave obeju strana osuđuju “čin agresije američkog imperijalizma na Venecuelu, dok se pozivaju na međunarodne odnose zajednice da stoje u korist Venecuele. Berry je tražio objašnjenje od Olija da li se Prachandina izjava ogleda u izjavi vlade.

Nakon sastanka Berry-ja i Oli-a, nepalsko ministarstvo vanjskih poslova izdalo je “pojašnjenje” stavova Nepala o situaciji u Venecueli. Prachanda je izjavio da vladina izjava da se Nepal protivi “svim stranim uplitanjima u Venecueli” nije bila njegova ili njegova vladajuća stranka.

Prachandina izjava glasila je: “Samoproglašenje Juan Guaido-a kao vršioca dužnosti predsjednika Venecuele, i trenutno priznanje od strane SAD-a i nekih zemalja Latinske Amerike, jasno pokazuje da postoji veliki dizajn protiv legitimno izabranog predsjednika Bolivarske Republike Venecuele, Predsednik Nicolas Maduro i venecuelanski narod.

U izjavi CPI-M piše: “Komunistička partija Indije (marksista) oštro osuđuje američku intervenciju u unutrašnjim poslovima Bolivijske Republike Venecuele. Priznanje od strane Juana Guaida, vođe opozicionih grupa u Venecueli predsjednik Venecuele je pokušaj da se potkopa ustavni poredak u toj zemlji i podstakne državni udar.

Nepal i Venecuela ne održavaju diplomatske odnose, što je dovelo do toga da je demarš SAD-a rezultat toga što je Nepal doveo do drvoreza zbog svoje podrške Maduri. U Vašingtonu, Stejt department je pozvao ambasadora iz Nepala Arjuna Karkija, koji je ukoren zbog izjave NCP-a o Venecueli.

Nepal nije jedina zemlja koja je pretrpjela desničarski gnev Državnog odeljenja Pompeo zbog stava o Venecueli. U septembru prošle godine, State Department je ukinuo američki program za ukidanje viza za tri venezuelanska saveznika na Karibima – Antigva i Barbuda, Sveti Vincent i Grenadini i Dominika. Odricanje od viza omogućilo je građanima triju zemalja da se odreknu dugog procesa intervjua u obnavljanju njihovih američkih viza.Bez ukidanja viza, građani tri ostrvske zemlje sada moraju putovati u američku ambasadu na Barbadosu kako bi obnovili svoje američke vize. U saopćenju Kabineta Antigve i Barbude navodi se: “Kabinet je čvrsto uvjeren da je isključenje povezano s prijateljstvom koje su tri države razvile s Bolivarskom Republikom Venecuelom. “Premijer Antigva i Barbuda Gaston Browne izjavio je za Miami Herald:“ Većina zemalja koje su u CARICOM-u [karipska zajednica] ne prihvataju Juan Guaido kao privremenog predsjednika. . . U stvari, smatramo da je to izuzetno opasan presedan … koji nema apsolutno nikakvu zakonsku osnovu, nema ustavnu podršku, nema podršku međunarodnog prava, i to je zaista uvreda za demokratiju unutar hemisfere. “


Trumpova administracija takođe odbija da plati Antigvi i Barbudi 250 miliona dolara koje je Svetskoj trgovinskoj organizaciji dodijelila nacija zbog nepoštenih američkih trgovinskih praksi. Sličan ekonomski pritisak Sjedinjenih Država je vođen protiv Venecuele nekoliko godina, što je dovelo do ozbiljne štete za venecuelansku ekonomiju. Sada se čini da je Trumpova administracija nastojala da primeni slične finansijske bolove na venecuelanske diplomatske saveznike širom sveta.

Grčku su takođe ukorile Sjedinjene Države zbog nepokolebljive podrške u vladi Madura.U Atini, Panos Skourletis, sekretar vladajućeg centralnog odbora partije SYRIZA, izjavio je venecuelanskom ambasadoru Faridu Fernandezu da “SIRIZA izražava punu podršku i solidarnost sa legitimnim predsjednikom Bolivarske Republike Venecuele Nicolasom Madurom”. 3. januara 2019, grčki generalni konzul u Venecueli, Aggelos Haritos, pronađen je mrtav u svojoj sobi u hotelu Altamira Suites u Karakasu. Haritos, koji je imao 55 godina, navodno je umro od srčanog udara, međutim, venecuelanska policija nije isključila druge mogućnosti.

Prošle godine, Sjedinjene Države su vršile pritisak na južnoafričku vladu nakon što je njegov ambasador u Karakasu, Joseph Nkosi, obećao da će južnoafrička nacionalna odbrambena snaga biti poslata u Venecuelu kako bi obranila zemlju od američke vojne invazije kojoj je prijetio Trump. Južna Afrika je povukla Nkosijeve komentare. Ipak, prošlog meseca, Južna Afrika se pridružila Kini, Rusiji i Ekvatorijalnoj Gvineji u glasanju ne u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na zahtev SAD da razgovaraju o situaciji u Venecueli.

Trump, koji je išao na platformu za izbjegavanje antikviteta “promjene režima” u prošlim američkim administracijama, sada je u potpunosti prihvatio neokonferencijsku agendu koju su promicali takvi zagovornici promjene režima kao što su Bolton, Pompeo, senator Floride Marco Rubio i stalni tok govornici iz Fox News-a koji su određeni da preuzmu kontrolu nad američkim sjedištem u UN-u i “Global Engagement Centre” u State Departmentu, ovo drugo je propagandna operacija.

WAYNE MADSEN
Wayne MADSEN

Istraživački novinar, autor i kolumnist sindikata. Član je Društva profesionalnih novinara (SPJ) i Nacionalnog press kluba

strategic-culture.org

Tags: Bolton

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close