Ostali sportoviSport

Noćni maraton otišao na stranu Rusa: Poraz Džumhura u Umagu

Naš najbolji teniser Damir Džumhur poražen je u drugom kolu ATP turnira u Umagu od ruskog tenisera Evgenyja Donskoya sa 2:1 po setovima.

Ovo je bio njihov drugi međusobni duel, a oba puta je slavio Rus. Prvi put je Donskoy bio uspješniji u februaru 2018. godine kada je sa dvaput po 6:1 pobijedio Džumhura na turniru u Dubaiju. Ovaj meč je inače počeo nešto prije 23 sata, a okončan je jedan sat iza ponoći.

Prve šanse za brejk smo vidjeli u osmom gemu kada je Donskoy spasio dvije brejk šanse i izjednačio na 4:4, a onda u 12. gemu naš teniser je propustio dvije set lopte, te se otišlo u tie break. U tie breaku je prvo Donskoy propustio dvije set lopte, a onda mu je na isti način uzvratio i Džumhur da bi potom Donskoy iskoristio treću set loptu i osvojio tie break rezultatom 11:9 i poveo sa 1:0 u setovima.

Već u trećem gemu drugog seta Džumhur je konačno iskoristio brejk šansu i poveo sa 2:1 da bi se Donskoy vratio već u sljedećem gemu i izjednačio na 2:2. Ipak, Džumhur se nije predavao, te je u petom gemu napravio još jedan brejk i poveo sa 3:2 da bi potom u šestom gemu spasio dvije brejk lopte, te poveo sa 4:2. Potom je Donskoy lagano osvojio svoj servis gem, a na isti način mu se Džumhur revanširao u sljedećem da bi u devetom gemu iskoristio prvu od tri set lopte i izjednačio na 1:1.

Treći set nije najbolje počeo za Džumhura budući da je u prvom gemu Donskoy napravio brejk i oduzeo servis našem najboljem teniseru koji je u šestom gemu propustio brejk loptu i šansu da se vrati u meč, pa je Rus poveo sa 4:2. Oba igrača su zadržala svoj servis do kraja meča, te je Rus slavio pobjedu i plasman dalje.

Donskoy će u sljedećem kolu igrati protiv Argentinca Marca Trungellitija koji je napravio malo iznenađenje pobijedivši Mađara Martona Fucsovicsa sa 2:1 u setovima. Bilo je 5:7, 6:4, 6:2.

Damir Džumhur (BiH) (2) – Evgeny Donskoy (RUS) 1:2 (6:7 (9), 6:3, 4:6)