BiHPolitika

Moskovski pritisak sve jači, angažman SAD-a ključan za BiH

Esad Bajtal za Vijesti.ba

Novi ambasador SAD-a u BiH sa sobom bi mogao donijeti i novi plimni val američke politike izuzetno značajan kako za demokratizaciju i opstanak BiH, tako i za njen ubrzani put ka EU i što brži ulazak u NATO, smatra politički analitičar Esad Bajtal.

Podsjetimo, za novog američkog ambasadora u BiH imenovan je Eric George Nelson, koji je jučer doputovao u Sarajevo, a već danas kopije akreditivnih pisama predao na protokol Ministarstva vanjskih poslova BiH. On će na toj funkciji naslijediti ambasadoricu Maureen Cormack.

Svaki američki ambasador, potcrtava Bajtal, zapravo samo provodi logiku i politiku američke administracije, a sudeći po nekim Nelsonovim izjavama koje je dao prije samog preuzimanja dužnosti u BiH, u fokusu SAD-a i dalje će biti integritet i suverenitet naše zemlje.

– To, naravno, ne treba ni da čudi. Današnja BiH rezultat je Dejtonskog sporazuma, čiji su autor SAD. A oni će svoj proizvod – upravo taj sporazum – i dalje štititi. I u tom smislu Nelsonova uloga bit će sasvim jasna – kaže Bajtal u razgovoru za Vijesti.ba.

Prema njegovim riječima, svi oni koji se nadaju da bi mogli nešto provući mimo i protiv Dejtona, u koji se zaklinju, i onoga što je zacrtala američka administracija – varaju se, jer loše prosuđuju stvari.

– Mislim da mi u BiH možemo očekivati nešto jači angažman SAD-a, jer je moskovski pritisak na našim prostorima sve jači. Vidimo da su se ovdje udružila dva velikodržavna antibosanska koncepta, a na fonu moskovske pozadine, pa rade to što rade – opstruiraju, disfunkcionalizuju i na sve načine onemogućavaju ili usporavaju rad institucija BiH. Vidimo to i izvan BiH, po onome što se događa i što se prethodnih godina događalo u Crnoj Gori i Makedoniji. Sve je to, zapravo, izraz sve snažnijeg i sistematskijeg ruskog pritiska na ove prostore – poručuje Bajtal.

U tom smislu će, dodaje, i novi američki ambasador vjerovatno od svoje administracije dobiti određene instrukcije kako bi se pokušao oduprijeti ruskom, ali i sve jačem kineskom utjecaju.

Za razliku od Rusije, koja svoj utjecaj ostvaruje političkim metodama, naš sagovornik potcrtava da su Kinezi odabrali drugačiju ekonomski faktor i metodologiju djelovanja.

– Kina je izrasla u veliku planetarnu ekonomiju i naravno da je to metod koji je izabrala za osvajanje onih dijelova svijeta koji su joj tržišno i politički interesantni. SAD se već u direktnom američko-kineskom odnosu suprotstavljaju Kini, a da li će istu matricu i metodologiju koristiti i u BiH, pred nama je, vidjet ćemo. To unaprijed znati ne možemo, jer ta vrsta odnosa nikad nije transparentna ni prozirna za prosječno posmatračko oko. To su pragmatske ekonomsko-političke igre koje se odvijaju negdje duboko u pozadini, iza pozorišne zavjese koja se zove diplomatija, politika, pregovori, dogovori, javni istupi… – navodi Bajtal.

Naglašava kako su građani BiH u proteklih nekoliko godina stekli dojam da američki utjecaj ovdje slabi, da smo na trenutak zaboravljeni, zapostavljeni ili potisnuti u drugi ili treći plan zbog dešavanja u Siriji, Iraku, Iranu i drugim, za SAD geopolitčki i ekonomski važnim dijelovima svijeta.

– Čini se da nismo bili na oku SAD-a onoliko koliko bismo mi to htjeli u svojim proameričkim očekivanjima. Naravno, možemo željeti, i uvijek ćemo to htjeti, ma koji ambasador ovdje došao, da, shodno izazovima opstanka i nedobronamjerno nastrojenom okruženju u kojem jesmo, pokuša za BiH učiniti više od svog prethodnika – zaključuje Bajtal u razgovoru za Vijesti.ba.

D.K.
(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close