-TopSLIDEKolumne

Hoće li Vučić izabrati patrijarha SPC-a?

Među kandidatima su čak dvojica vladika iz Bosne i Hercegovine. Plus Grigorije, koji je službovao u Trebinju.

Srpska pravoslavna crkva trebala bi 18. februara izabrati patrijarha.

Velika je zainteresiranost režima u Srbiji za taj izbor jer je u posljednje tri godine Vlada Srbije uložila 43 miliona eura u SPC, ali i interes javnosti je golem: manje za kandidata za patrijarha a više zbog najava da će se patrijarh birati u kripti Hrama Svetog Save i da će zbog toga vladike bili smještene u hotelu Hilton.

Pored patrijarha SPC treba izabrati i mitropolita crnogorskog i episkopa valjevskog, ali novi mitropolit će najvjerovatnije biti biran u maju na redovnom zasijedanju sabora SPC, piše Pobjeda.

Kao i prilikom izbora posljednja dva patrijarha Pavla i Irineja i ovaj izborni proces poglavara Srpske pravoslavne crkve prati veliki broj spekulacija i tračeva na koje SPC ne reagira zvanično.

Međutim, pojedini njeni predstavnici informacije o sopstvenom interesu nude medijima – koje takođe nije moguće provjeriti.

Postavlja se pitanje da li će se patrijarh zaista birati u kripti Hrama Svetog Save, gdje je sahranjen patrijarh Irinej?

Zvanični sajt SPC o tome nema informacija i njegov sadržaj uopće ne ukazuje da se približio izbor patrijarha 18. februara. Vijest o izmještanju izbora patrijarha iz patrijaršije u kriptu hrama puštena je u medije, a kao glavni kreator te ideje označen je Nikola Selaković, ministar vanjskih poslova Srbije koji se nalazi i u Odboru za završetak hrama i koji navodno ima kancelariju u hramu.

Bez obzira na tajnost glasanja cijeli Hram Svetog Save pokriven je kamerama i jasno je zašto bi vlastima odgovaralo da se izbor patrijarha održi u njemu.

Idući logikom vlasti ipak je za dovršetak hrama u posljednje tri godine (prema priznanju predsjednika Srbije) Vlada dala 43 miliona eura i naravno da nije spremna da izbor patrijarha prepusti samo SPC.

O brojnim drugim finansijskim pogodnostima i mahinacijama koje sprovodi SPC, a vlast žmiri, ne treba posebno govoriti: ne plaćanje poreza, država im plaća doprinose, …

Sa političke strane patrijarh ne bi trebao oko rješenja kosovskog pitanja protivurječiti vlastima jer je vlast pod inostranim pritiskom da to pitanje mora riješiti u ovoj godini.

Što se tiče smještaja vladika u Hilton, jer im je odatle hram blizu, nakon raznih podrugljivih komentara i kritičkih natpisa od te ideje se odustalo.

Na vanrednom Saboru SPC 18. februara 43 arhijereja će izabrati tajnim glasanjem tri kandidata za patrijarha, njihova imena će se staviti u tri koverte, koverte idu u jevanđelje i najstariji iguman Jovan 94 godine, izvlači jednu kovertu i čin izbora patrijarha je završen.

Ipak, ovom činu prethodi višemjesečna kampanja, baš kao i za svake druge izbore, u kojoj se favorizuju vladike koje podržavaju vlast, a medijski sataniziraju oni koji joj se suprotstavljaju zdravorazumskim razmišljanjem.

Tako je vladika dizeldorfski Grigorije, ranije zahumsko-hercegovački, prošao medijski linč tabloida ali i TV Happy zbog kritika režima i izjave da je mnogo novca uloženo za crkve i da ga je trebalo usmjeriti ka bolnicama u kojima nema peškira i sredstava za higijenu i izgradnju vrtića.

Kao kontra argument vlast je potegla Vojislava Šešelja koji je vladiku Grigoria optužio da ima ženu, dijete, da je glumici Katarini Radivojević kupio stan u SAD itd, na šta je Radivojević odgovorila da joj je važan obraz, da potiče iz hajdučke familije i da će Šešelj objasniti na sudu to što je rekao.

Iako teorijski svako od 43 arhijereja može biti izabran za patrijarha za sada najozbiljniji kandidati su: episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, vladika bački Irinej, episkop banjalučki Jefrem, mitropolit dabro-bosanski Hrizostom i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.

Za bačkog vladiku Irineja i mitropolita Porfirija je poznato da su prilagodljivi svakoj vlasti kao i da su favoriti i ove vlasti i da su medijski pismeniji od ostalih u smislu propagande.

Irinej je i šef pres službe SPC-a dok je Porfirije bio član REM-a Srbije (Regulatorno tijelo za elektronske medije).

Više neimenovanih izvora SPC navelo je da episkop Joanikije ima ozbiljne šanse da postane patrijarh jer je popularan među vjernicima, a ta šansa mu se smanjuje izaborom za mitropolita. Mitropolit Hrizostom je najstariji član Sinoda SPC, trenutno vrši funkciju patrijarha, a da ne ide baš niz dlaku vlastima pokazao je prije nekoliko mjeseci kada se protivio otpuštanju profesora sa Bogoslovskog fakulteta jer mu je Sinod uskratio blagoslov za predavanja…. Episkopu banjalučkom Jefremu ne daju se velike šanske u ovoj trci, on kao i mitropolit Hrizostom gotovo se i ne pominju u javnosti ali sa crkvom se nikada ne zna jer i dva posljednja patrijarha Pavle i Irinej do izbora nisu slovili za ozbiljne kandidate.

Ako bude izabran 18. februara novi patrijarh će biti ustoličen 21. februara u Sabornoj crkvi u Beogradu i pred novim čelnikom SPC su stari izazovi: saglasnost sa vlastima oko rješenja kosovskog pitanja jer svi u SPC misle da je to neodvojivi dio Srbije i oko toga nema pregovora, neriješeno pitanje statusa Makedonske pravoslave crkve kojoj ni poslije pola vijeka kako se odvojila od SPC nije priznata autokefalnost i još mnogo pitanja oko organizacije same crkve u inostranstvu.

Na kraju treba se izboriti i riješiti razne afere u kojima 

politicki

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close