PolitikaRegion

Makedonski parlament je izglasao ustavne promjene

Sobranje glasalo za izmjenu Ustava

Makedonski parlament je izglasao ustavne promjene u okviru procesa poslije kojeg će Makedonija promijeniti ime u Republika Sjeverna Makedonija, dok će Grčka za uzvrat odblokirati evroatlantske integracije te države.

 

Parlament Makedonije je sinoć dvotrećinskom većinom od 80 glasova donio odluku o pristupanju izmjenama ustava te zemlje. Te promjene bi trebalo da omoguće promjenu imena u Republika Sjeverna Makedonija u skladu sa Sporazumom makedonskog premijera Zorana Zaeva i premijera Grčke Aleksisa Ciprasa.

Sobranje je odlučilo da se najkasnije u roku od 15 dana pripremi prijedlog amandmana na Ustav i dostavi Sobranju. Ta će odluka biti objavljena u Službenom glasniku i stupiće na snagu odmah.

Sjednica Sobranja kasnila je satima, a kad je konačno počela glasanje je obavljeno elektronskim sistemom, da bi na zahtjev šefa poslaničke grupe opozicije, odnosno VMRO-DPMNE glasanje bilo obavljeno ponovo tako što su se poslanici izjašnjavali pojedinačno.

Pojedinačno glasanje VMRO je zahtijevala zbog sumnje u elektronski sistem, ali je i u prvom i u drugom glasanju za ustavne promjene koje otvaraju put promjeni imena glasalo 80 poslanika.

Tri faze

Glasanjem u Sobranju završena je prva od ukupno tri faze u postupku za izmjenu Ustava Makedonije. U drugoj fazi treba da se ozvaniči prijedlog amandmana i za to je potrebna prosta većina ili 61 glas od ukupno 120 poslanika. Treća faza je usvajanje amandmana za šta je neophodna dvotrećinska većina odnosno podrška najmanje 80 poslanika.

Prijedlog Vlade odnosi se na četiri suštinske promjene: dodavanje pridjeva Sjeverna u imenu Republike Makedonije u cijelom tekstu Ustava, izmjene u Preambuli gdje se pri navođenju državotvornih tradicija potencira Antifašistièko sobranje narodnog oslobođenja Makedonije (ASNOM) i navode se sve odluke koje su tamo donesene, garancija o nepovredivosti teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje, kao i briga o dijaspori i Makedoncima u inostranstvu.

Mazedonien Parlament Zoran Zaev und Tomislav Tuntev (picture-alliance/AP Photo/B. Grdanoski)Zoran Zaev i Tomislav Tuntev

Sporazum koji su u julu potpisali Zaev i Cipras Makedoniji otvara put za članstvo u NATO i EU, međunarodna je zajednica u međuvremenu poručila da makedonski parlament treba da izglasa ustavne promjene, usvoji i primijeni Prespanski sporazum jer se time Makedoniji u skorijoj budućnosti neće pružiti slična prilika.

Zaev: Misija uspješno obavljena

“Makedonija će biti dio EU i NATO. Ovom istorijskom odlukom naše započeto pristupanje NATO će se nastaviti a iduće godine će početi proces za EU”, rekao je Zaev na konferenciji za novinare u prisustvu dijela poslanika, predsjednika parlamenta Taljata Džaferija i ministra spoljnih poslova Nikole Dimitrova.

On je zahvalio svakom od 80 podslanika koji su glasali za odluku o početku procesa ustavnih izmjena i posebno grupi od osam poslanika opozicionog VMRO DPMNE, koji su omogućili potrebnu dvotrećinsku većinu, “što su se stavili iznad partijskog interesa i pored pritisaka rukovodstva”.

“Danas je istorijski dan. Zajedno smo napisali istoriju”, rekao je premijer Makedonije i pozvao i ostale poslanike opozicione koalicije, koji su glasali protiv, da se priključe procesu ustavnih promjena koji ima još dvije faze.

Makedonski premijer čestitao je sinoć građanima Makedonije uspješnu misiju izglasavanja inicijative za pokretnje ustavnih promjena u skladu sa Prespanskim sporazumom.

“Sa 80 glasova ‘za’ parlament je usvojio odluku o izmjeni Ustava. Čestitam Makedoniji. Misija je uspješno obavljena”, napisao je Zaev na svom Fejsbuk profilu.

 

DW.DE

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close