KošarkaSport

Košarkaši BiH poraženi u Češkoj

Košarkaška reprezentacija BiH poražena je u meču 11. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo na gostovanju u Češkoj rezultatom 69:64.Bh. tim je meč počeo u sastavu: Atić, Halilović, Čampara, Hasandić i Lazić, a nakon nekoliko uvodnih promašaja i loše organizovanih akcija, Lazić je pogodio dva uzastopna šuta za tri poena. Česi su poenima Pumprle i Hurbana otišli na plus četiri (12:8), a do prvog vodstva BiH je stigla nakon trojke Atića i polaganja Gegića (13:12).

Češka je do kraja prve četvrtine napravila seriju od 7:0, pa se na prvu pauzu otišlo s prednošću domaćih od 20:15.

U 13. minuti Češka je stigla do prve dvocifrene prednosti (32:22), no uslijedila je dobra serija Vrabca koji je ubacio sedam poena, a nakon polaganja Gegića i Halilovića naš tim je u seriji 11:2 uspio smanjiti vodstvo domaćih na samo jedan koš razlike.

Pumprla je do poluvremena postigao još pet poena, pa je Češka na pauzu otišla s prednošću od 39:33.

Česi su bolje otvorili drugo poluvrijeme, a dok je našem timu trebalo tri minute da postigne prve poene, Česi su postigli dvije trojke i otišli su na 12 poena razlike.

Ipak, sredinom treće dionice naš tim pravi seriju od 10:0 i stiže na samo dva koša zaostatka (45:43), no Česi su uzvratili i serijom od 8:0 opet dolaze do sigurne prednosti. Treća četvrtina je završena vodstvom domaćih od 55:50.

U posljednjoj dionici naš tim je nekoliko puta dolazio do dva poena zaostatka u odnosu na Čehe, ali u trenucima kada nam je trebala prava odbrana kako bi stigli do prilike za preokret, Česi su lagano postizali poene i na kraju su stigli do pobjede.

U prvom meču naše grupe Rusija je kao gost razbila Bugarsku rezultatom 104:60 te se tom pobjedom plasirala na Svjetsko prvensvo u Kini 2019. godine. Naš tim će posljednji meč kvalifikacija igrati protiv Bugara u Zenici.