PolitikaRegion

Juratović: Nove granice na Balkanu poraz demokratije i opasnost za BIH

Poslanik u Bundestagu

Sve učestaliji prijedlozi i pozivi za iscrtavanje novih granica na Balkanu, neminovno otvaraju pitanje o mogućim posljedicama za već duboko podijeljenu Bosnu i Hercegovinu, u kojoj periodično oživljavaju ideje o nezavisnosti Republike Srpske ili o stvaranju trećeg (hrvatskog) entiteta, prenosi RSE.

Rasprava je dobila dodatnu “težinu” nakon otvorenog pisma tri bivša visoka predstavnika međunarodne zajednice u BiH, Karla Bilta, Pedija Ešdauna i Kristijana Švarc-Šilinga (Carl Bildt, Paddy Ashdown i Christian Schwarz-Schilling), koji su visoku predstavnicu Evropske unije za spoljnu politiku Federiku Mogerini (Federica Mogherini), te ministre spoljnih poslova zemalja članica EU, upozorili da bi prekrajanje granica između Srbije i Kosova moglo dovesti do prelijevanja nestabilnosti na Bosnu i Hercegovinu čime bi se moglo poništiti sve ono pozitivno što je urađeno u proteklim godinama.

Josip Juratović, poslanik u Bundestagu vladajuće Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD), porijeklom iz Hrvatske, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da su prijedlozi o razgraničenju ili razmjeni teritorije poraz demokratije, čak vraćanje u srednji vijek.

“Demokratski sustav je sustav vrijednosti koji se temelji na ravnopravnosti svih građana i gotovo svih 35 poglavlja koja se tiču ulaska u Europsku uniju i koja se moraju poštivati. Pitanje je gdje je ravnopravnost građana, ako se razmjena teritorije odvija u tom smislu da se vrši trampa, kao u srednjem vijeku između feudalaca, gdje jedan drugome daju teritoriju sa svim kmetovima”, ukazuje Juratović.

Građani, manje-više, prema riječima Juratovića, ne igraju tu nikakvu ulogu, “neko se njima trguje”.

“Prema mom mišljenju, to je totalni poraz demokracije i pobjeda nacionalizama i autokracije koja se širi Europom i svijetom. Tako nešto je neprihvatljivo”, dodaje Josip Juratović.

I za Bosnu i Hercegovinu je to jako opasna stvar, stav je Juratovića.

“Time se legitimira taj sustav koji je u Bosni i Hercegovini, gdje su, mogli bismo reći, tri države u jednoj, i gdje se samo čeka povoljan trenutak da se ideje o novim granicama primijene i na BiH. Time bi Republika Srpska postala ili posebna država ili bi se pripojila Srbiji. Na drugoj strani, tema ‘Herceg-Bosne’ se ponavlja. To znači, prije svega, otvaranje pitanja Bosne i Hercegovine kao države i uopće cijelog sustava, što, prema mom mišljenju, vodi u nove opasnosti, pa čak i do konflikata koje niko više ne bi želio”, upozorava Juratović.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close