BiHPolitika

Jedan dan u životu berača diploma

JEDAN DAN U ŽIVOTU BERAČA DIPLOMA: Kantonalna inspekcija traži poništavanje izbora Oskarovca DANISA TANOVIĆA za profesora i slavnog fotografa DAMIRA ŠAGOLJA za docenta na ASU; ovo su razlozi…

Fotograf Damir Šagolj i Danis Tanović su dugogodišnji prijatelji i suradnici, zajedno su proveli skoro čitav rat u Sarajevu kao pripadnici Armije BiH, a sarađivali su i na brojnim Tanovićevim filmskim projektima

Piše: SENAD AVDIĆ

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove u Sarajevu prije mjesec i pol dana je uputila opsežan dopis na adrese Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu (dekanu Pjeru Žalici) i Rektorata Univerziteta u Sarajevu (rektoru Rifatu Škrijelju) u kojem od njih traži poništavanje konkursa na kojima su na ASU krajem prošle i početkom ove godine primljeni profesor Danis Tanović i docent Damir Šagolj.

Slavni bosanskohercegovački režiser Tanović, dobitnik Oscara i desetina drugih nagrada na najvećim svjetskim festivalima, kao i najpoznatiji ovdašnji fotograf Damir Šagolj, laureat Pulitzerove nagrade, dobili su posao na ASU, prema ocjeni kantonalnog inspektorata, uz pomoć nepotpunih, neadekvatnih, pa i krivotvorenih fakultetskih diploma i drugih dokumenata.

Kako će dekan Žalica i rektor Škrijelj postupiti, hoće li poštovati zakonske obaveze na koje ih poziva Kantonalna uprava, ili će “zbog viših interesa”, društvenih i privatnih, zaobići zakon, prekršiti proceduru, trebali bismo saznati uskoro.

POBUNA AHMEDA IMAMOVIĆA

Priča sa spornim diplomama, najprije Danisa Tanovića, a kasnije i Damira Šagolja i niza drugih profesora, docenata predavača na kultnoj (što ne znači i od zakona i očiju javnosti pošteđenoj) Akademiji scenskih umjetnosti “zakotrljala” se početkom ove godine. Pokrenuo ju je režiser Ahmed Imamović (“10 minuta”, “Go West”, “Belvedere”) nakon što je odbačena njegova prijava na konkurs raspisan za mjesto profesora režije na ASU, zbog “nepotpune dokumentacije”. Nije, kako mu je usmeno objašnjeno, dostavio “ekvivalenciju ranije stečene diplome”. Diplomu režisera Imamović je stekao 2002. na ASU i, kako tvrdi, nije smatrao da mu je za nju potrebna ekvivalencija, jer se ona stiče po automatizmu. Jedinu “kompletnu prijavu”, kako je objašnjeno Imamoviću, podnio je Danis Tanović, pa je on kao jedini kanidat izabran za profesora režije. Na Imamovićev zahtjev da mu se omogući uvid u dokumentaciju protivkandidata, kao i da mu se kaže kada je zasjedala Komisija za izbor, o čemu nije bilo pisanog traga, dekan Pjer Žalica (sa kojim je Imamović svojedobno radio na scenariju filma “Gori vatra”, tokom čijeg su se snimanja razišli) mu je kolegijalno preporučio da se “nauči živjeti bez gorčine”.

Režiseru Ahmedu Imamoviću početkom ove godine ipak je omogućeno da stekne djelimičan uvid u “kompletnu” dokumentaciju, uključujući i famoznu “ekvivalenciju” svog protivkandidata Danisa Tanovića, kao i većeg broja drugih ljudi zaposlenih na Akademiji scenskih umjetnosti, nakon čega je zatražio intervenciju Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i Rektorata Sarajevskog Univerziteta. Pored diplome Danisa Tanovića, on je tražio provjeru diploma brojnih drugih zvučnih i nedodirljivih imena sa ASU, za koje se u kuloarima šuškalo da su “šuhveli”, pored ostalih profesora Mirsada Purivatre, docenta Damira Šagolja, producentice Amre Bakšić-Čamo, snimatelja  Erola Zubčevića.

Nakon višemjesečne provjere, počekom jula ove godine je kako rekosmo, stigao “Odgovor o inspekcijskom nadzoru na Akademiji scenskih umjetnosti”. 

ŠTA SU OTKRILI INSPEKTORI?

U odgovoru se podsjeća na istorijat Tanovićevih akademskih titula na ASU. Slavni režiser je upisao ASU prije rata, ali je zbog burnih ratnih događaja, nakon odlaska iz Sarajeva, diplomu stekao 1997. u Belgiji na Visokom državnom Institutu za scensku umjetnost i tehnologiju iz Brisela. Diploma mu je nostrificirana 2007. na Akademiji scenskih umjetnosti. Mada Institut iz Belgije nema status fakulteta, nego više škole, nostrifikaciju Tanovićeve briselske diplome potvrdila su i nadležna tijela Sarajevskog Univerziteta.

Tanović je, navodi dalje Kantonalna inspekcija, krajem prošle godine podnio zahjev za ekvivalenciju 12 godina ranije nostrificirane diplome, što je učinila nadležna Komisija ASU dodjeljujući mu zvanje magistra, a nekoliko dana kasnije, 27.12., prošle godine to je potvrdilo i Nastavno naučno Vijeće ASU. To vremenski koincidira za raspisivanjem konkursa za profesora režije na kojeg se prijavio Tanović.

U svom nalazu Kantonalna inspekcija konstatira: “U konkretnom slučaju Danis Tanović diplomu nije stekao na Univerzitetu u Sarajevu, odnosno na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, već je ista stečena na Visokom državnom institutu scenskih umjetnosti i tehnologiji medija INSAS u Briselu i to 24. novembra 1997. godine.”

U dopisu se kaže i sljedeće: “Imajuću u vidu naprijed navedeno, inspektor će djelovati rješenjima kojim se Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu naređuje da se Uvjerenje o ekvivalenciji ranije stečene akademske titule za Danisa Tanovića… stavi van snage, jer na osnovu Pravilnika o ekvivalenciji ranije stečenih akademskih titula, odnosno naučnih i stručnih zvanja, Univerzitet u Sarajevu tretira samo diplome stečene na Univerzitetu u Sarajevu.”

Dalje piše kako se u samoj ekvivalenciji ranije stečene akademske titule “navodi da je završio studij Odjek za režiju u trajanju od IV godine na Univerzitetu u Sarajevu, Akademija scenskih umjetnosti 2007. godine, a što nije tačno, jer je isti diplomu stekao na Visokom državnom institutu… u Briselu… a dana 04.09. 2007. godine je doneseno rješenje o nostrifikaciji…”, kojim se diploma iz Belgije priznaje kao diploma “o završenom visokom obrazovanju na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu…”

Fotograf Damir Šagolj i Danis Tanović su dugogodišnji prijatelji i suradnici, zajedno su proveli skoro čitav rat u Sarajevu kao pripadnici Armije BiH, a sarađivali su i na brojnim Tanovićevim filmskim projektima. Od maja ove godine kad je Šagolj zasnovao radni odnos na ASU, njih su dvojica i kolege sa fakulteta. Šagolj je zaposlen kao nastavnik- docent na predmetu Audio-vizuelna umjetnost. On je prošle godine prestao raditi za novinsku agenciju Reuters u kojoj je bio zaposlen 20-ak godina tokom kojih je stekao svjetski ugled. Vrhunac njegove fotografske karijere je bila kolektivna Pulitzerova nagrada za njega i njegove kolege iz Reutersa. Prijavljujući se na konkurs Šagolj je priložio diplomu stečenu 2012. godine na Univerzitetu umjetnosti u Londonu. Pribavio je i potvrdu da je pred početak rata bio apsolvent Elektrotehničkog fakulteta sa sjedištem u Lukavici, odsjek Automatika. Ahmed Imamović u svojoj prijavi traži od nadležnih da provjere kako je moguće da je Šagolj (rođen 1971. godine) sa dvadesetak godina mogao “dogurati” do apsolventa na fakultetu sa petogodišnjim studijem.

Kantonalni inspektorat je u vezi sa tim konstatirao: “Imajući u vidu citiranu zakonsku odredbu, jasno je da su uslovi za izbor u umjetničko-nastavno zvanje, završen I i II ciklus studija sa prosječnom ocjenom 8. Međutim, u konkretnom slučaju kandidat Damir Šagolj prilikom prijave na predmetni konkursu, nije dostavio diplomu o završenom I ciklusu studija, iz čega proizilazi da je prijava imenovanog nepotpuna, te će inspektor djelovati rješenjem kojim se Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu naređuje da se konkurs za izbor nastavnika za oblast Audio-vizuelne umjetnosti… uskladi sa Zakonom u visokom obrazovanju i Statutom  Univerziteta u Sarajevu.”

Kantonalni inspektorat je provjerio valjanost i validnost drugih diploma na koje je u svojoj prijavi, kao sumnjive, ukazao Ahmed Imamović. Inspektoratu je predočena ovjerena kopija diplome Mirsada Purivatre iz koje se vidi da je dugodišnji direktor Sarajevo film festivala, ujedno i profesor na ASU diplomirao 27. novembra 1980. godine na Ekonomskom fakuletu u Sarajevu, odsjek poslovne ekonomije, smjer marketing.  Oni koji poznaju Purivatru iz ranih 80-ih godina, znaju da je on godinama radio na šalteru turističke agencije UNIS-TURS, a kasnije prešao na Akademiju scenskih umjenosi gdje je vodio Otvorenu scenu Obala. Zbog toga im je i dalje sumnjivo i malo vjerovatno da je on pored utjecajnog i uglednog oca, Atifa Purivatre, profesora i društveno-političkog radnika sa završenim fakultetom radio relativno neugledne, šaltersko-šljakerske poslove. 

NEPOTIZAM, KLIJENTELIZAM I RENESANSA

Inspektorat je provjeravao i status i “papire” Amre Čamo- Bakšić, koja je odgovorni nastavnik na Predmetu produkcija- Projekat II, na odsjeku Produkcija. Bakšić-Čamo je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 1996. godine, na Odsjeku za komparativnu književnost i bibliotekarstvo. U njenom slučaju Inspektorat nije utvrdio ništa nezakonito, ali jeste konstatirao nešto što djeluje bizarno: nastavnica produkcije Bakšić-Čamo od prošle godine je upisana kao redovan samofinasirajući student na odsjeku Dramaturgija.

Još se štošta što, blago rečeno, ne priliči jednoj elitnoj akademsko-umjetničkoj instituciji, nalazi u izvještaju Kantonalnog inspektorata. Iako mu to nije bio prvorazredni zadatak, taj izvještaj ukazuje na neuredan, netransparentan, privatno-familijaran, pa i klijentelistički model upravljanja i funkcioniranja ASU. Preplitanje privatnog i javnog posla i interesa, financiranje javnim novcem višemjesečnog odsustvovanja sa predavanja u Izvještaju je obrađeno samo na primjeru Danisa Tanovića. On je u martu mjesecu zbog snimanja filma Postcard Killing u Londonu tražio od dekana Pjera Žalice plaćeno odsustvo od mjesec i pol dana. Od počeka marta do kraja školske godine, piše u izvještaju, Tanović se nije pojavljivao na predavanjima, a mijenjao ga je upravo Žalica, odnsono u drugom predmetu asisentica Selma Spahić. Uz Tanovića je u Londonu na snimanju filma boravio i njegov oficijelni fotograf Damir Šagolj. Prošle godine je Tanović zbog snimanja HBO serijala Uspjeh (u kojem je glumila i Jasna Žalica supruga dekana ASU) odsustvovao pola godine.

Izvješaj Kantonalnog inspektorata o poslovanju ASU-a, izvanzakonskom zapošljavanju uglednih umjetničkih imena i autora, nesolidnosti, nezakonitostima, vulgarnom privatiziranju, netransparentnosti… proizvodi gorak osjećaj, upravo zato što je riječ o elitnoj instituciji, i proslavljenim imenima ovašnje kulture i javnog života, koja treba podsticati kreativnost, ali i intelektualni moral, stvaralačko poštenje, socijalnu odgovornost, a ne svjedočiti o pohlepi, jaranskom-nepotističkom poslovanju, ismijavanju  sa zakonom i procedurama.

Ovakav izvještaj o Akademiji koja bi trebala biti uzor i ponos mnogo više liči na dokumentirano svjedočanstvo o zapuštenosti, javašluku i kriminalu bilo kojeg ovdašnjeg kantonalnog javnog, a u osnovi stranačkog preduzeća i njegovog bahatog, kriminaliziranog i korumpiranog menadžmenta! Onima koji su prozvani i čije poništavanje zbog nezakonitosti  zahtijeva Kantonalni inspektoratm ovakva mrlja u karijeri i javna blamaža, ni u kom slučaju nije bila potrebna, niti nužna.

Slobodna Bosna

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close