Zrinjski i Sarajevo izborili plasman među 16 najboljih

Zrinjski je sinoć na domaćem terenu slavio protiv Borca rezultatom 5:0 i tako osigurao prolaz u 1/8 finala Kupa Bosne i Hercegovine.

Već od samog starta domaćin iz Mostara preuzeo je inicijativu nad prošlogodišnjim Premijerligašem, a do vodstva je stigao u 35. minuti kada Nemanja Bilbija fantastično pogađa iz slobodnog udarca i tako donosi prednost svojoj ekipi.

Do kraja prvog poluvremena, Zrinjski je riješio pitanje pobjednika na ovoj utakmici. Prvo je Danijel Stojanović u 41. minuti pogodio za 2:0, da bi u 43. minuti svoj drugi, a za domaćine treći gol postigao bivši fudbaler Borca i Sarajeva, Nemanja Bilbija.

Drugo poluvrijeme proteklo je u novoj dominaciji sjajnih Mostaraca. Momčilo Mrkaić rezultat je povećao za 4:0 u 63. minuti, a konačni 5:0 postavlja Miloš Filipović pred sami kraj utakmice i tako Borac iz Mostara ispraća s pet golova u mrežu.

Bordo tim se mučio, Bratstvo se predstavilo u dobrom izdanju na Koševu

U 1/16 finala Kupa BiH Sarajevo je na stadionu Asim Ferhatović Hase savladalo Bratstvo sa 2:0 i plasiralo se u narednu rundu takmičenja. Odlučili su autogol Kadića i lijep pogodak Crnkića u finišu meča u kojem je Bordo tim ponovo pružio igru ispod prosjeka.

Gosti su prvi zaprijetili u 3. minuti, ali udarac Ikanovića bio je lagan plijen za Adilovića. Prvi pokušaj domaćih vidjeli smo u 11. minuti. Almir Bekić je centrirao nakon prekida, a udarac Balića glavom otišao je daleko pored gola. Rustemović je tri minute poslije šutirao sa distance, ali lopta je otišla pored gola.

Nakon lijepe akcije Bordo tima udarac Hebibovića je ipak izblokiran u 19. minuti, da bi već u narednom napadu Ćetković sve sam uradio, ušao je u šesnaesterac, ali njegov udarac odbranio je Mustafić.

Konačno, u 22. minuti Rustemović je pokušao ubaciti prizemnim centaršutem, a Kadić je nespretno loptu poslao u vlastitu mrežu za vodstvo Sarajeva 1:0. Dvije minute nakon vodećeg gola Hebibović je na petercu pronašao Am. Bekića, ali njegov udarac odlično je odbranio Mustafić.

Hebibović je sjajno istrčao jednu kontru u 30. minuti, a lopta je potom nekako došla do Anđušića koji je bio neometan na desetak metara, ali Mustafić se još jednom istakao sjajnom odbranom. U 33. minuti Bratstvo je zamalo izjednačilo. Ubacio je Diabang, a udrac Ikanovića glavom prohujao je pored gola.

Već u 35. minuti u velikoj šansi se našao i Amer Bekić, ali je lijevom nogom šutirao samo pored gola. Gosti su u prvom dijelu igrali otvoreno i sasvim solidno, ali se na odmor otišlo minimalnom mrednošću domaćih.

Početkom drugog dijela Rustemović je u 50. minuti dobro šutirao sa 25 metara, ali Mustafić je ponovo dobro odbranio. Anđušić se lijepo oslobodio svog čuvara u 58. minuti i šutirao je dobro, ali raspoloženi Muastafić je još jednom bio na mjestu.

U 64. minuti vidjeli smo gotovo nevjerovatnu situaciju. Izvanredni Mustafić je u dva navrata sjajno odbanio pokušaje Am. Bekića i Hebibovića, a potom je i udarac Anđušića jedan igrač gostiju izbacio sa gol linije. Igrala se 72. minuta kada je Bratstvo zamalo šokiralo malobrojnu domaću publiku. Nakon kornera glavom je šutirao Kadić, ali stativa je spasila Bordo tim.

Anđušić je u 83. minuti mogao riješiti sve dileme oko pobjednika, ali umjesto udaraca odlučio se na povratnu loptu iz neposredne blizine i Mustafić je uhvatio loptu. Ipak, pet minuta poslije rezervista Crnkić je preciznim udarcem sa 25 metara matirao Mustafića i postavio konačnih 2:0.