PolitikaSvijet

Hürriyet: Utjecajni muslimanski znanstvenici pozivaju na odustajanje od američkog dolara

Jučer je u Turskoj počela konferencija muslimanskih znanstvenika, na kojoj je dr. Ali Karadai, glavni tajnik Svjetske udruge muslimanskih znanstvenika, pozvao na napuštanje dolara i stvaranje alternativne monetarnu unije kako bi se neutralizirao pritisak Sjedinjenih Država.

Piše: NERMIN N.

 

 

U okviru nove zajednice će biti moguće formirati svoj vlastiti fond za pričuve, sličan Međunarodnom monetarnom fondu. Prema riječima dr Karadaija, to će omogućiti zemljama poput Rusije, Irana, Kine i Turske da u potpunosti zadovolje potrebe u bilateralnoj ili multilateralnom poslovanju i trgovini, te suverenom vođenju financija, piše turski list Hürriyet.

Glavni tajnik Svjetske udruge muslimanskih znanstvenika dr. Ali Karadai je govorio na Tehničkom sveučilištu Gebze, na konferenciji “Islam i znanost”, koja je organizirana zajedno s Međunarodnim vijećem za sveučilišta i Svjetskom udrugom muslimanskih znanstvenika. Komentirao je brz rast dolara i deprecijaciju turske lire i dao niz važnih izjava u kojima poziva na napuštanje dolara i prelazak na alternativnu monetarnu uniju, izvještava Hürriyet.

Prema muslimanskim znanstvenicima, takva će unija omogućiti Turskoj, Iranu, Rusiji i Kini da se riješe “pritiska dolara” i aktivnije razvijaju svoje gospodarstvo.

U okviru međunarodnog seminara održanog na Tehničkom sveučilištu Gebze održane su skupne rasprave o sljedećim temama: “Znanstvena događanja u islamskom svijetu – jučer i danas”, “Društvene promjene i transformacije u islamu” i “Položaj i značenje muslimanskih znanstvenika u globalnom svijetu”.

Tijekom rasprava u kontekstu islamskog trgovačkog zakona je također razmotrena jedna od najvažnijih tema rasprave novijeg doba – digitalna valuta, objašnjava članak.

Govoreći na konferenciji u kojoj je sudjelovao velik broj stručnjaka i studenata, dr. Karadai je procijenio utjecaj dolara na tursku liru.

Lira Dolar

FOTO: Lira-Dolar

“Da bismo spasili naše zemlje od pritiska dolara, moramo poduzeti drugačiji put. Ovaj je put prijelaz na monetarnu uniju koja zaobilazi dolar”, naglasio je turski profesor i izrazio razne prijedloge kako bi se spriječilo da nacionalna valuta naglo padne u odnosu na dolar, pozivajući na alternativne opcije temeljene na islamskom trgovinskom zakonu i međunarodnoj razmjeni, piše Hürriyet.

“Kako bi zemlje poput Rusije, Irana, Kine i Turske zadovoljile međusobne potrebe, potrebno je koristiti razmjenu, koja postoji u islamskoj ekonomiji i podrazumijeva trgovinsku razmjenu. Drugi izlaz je da zemlje mogu trgovati u svojim nacionalnim valutama. Primjerice, neka Kina pri uvozu proizvoda iz Turske koristi liru”, predlaže Karadai.

Drugi je način, prema glavnom tajniku Svjetske udruge muslimanskih znanstvenika, stvaranje posebnog fonda, preslike Svjetske banke ili Međunarodnog monetarnog fonda, koji bi imao zasebnu vlastitu valutu.

“Ovaj fond bi se usredotočio na prihode od trgovinskih operacija, akumulaciju, a uštede se mogu mjeriti u ekonomskim vrijednostima. Sve zemlje koje će biti pod ovim kišobranom moraju prihvatiti jedinstvenu valutu. Moramo stvoriti banku za održavanje tečaja ove valute i pružiti podršku zemljama koje je trebaju”, objasnio je dr. Ali Karadai.

Potrebna materijalna podrška će se osigurati kroz vlastiti fond rezervi, navodi se u članku.

“Kada se ove zemlje prebace u drugu valutu, ekonomska vrijednost ovog fonda osigurat će stabilnost njegovih nacionalnih fondova. Onda ni dolar ni druga sredstva neće biti potrebni da se zemlje riješe pritiska dolara”, istaknuo je dr. Karadai.

Dolar je zamka

Prema njegovim riječima, glavno pitanje je ima li “političke volje” među čelnicima država za formiranje takvog saveza?

“Kada se čelnici zemalja okupe i pokažu političku volju, onda će nam biti lakše”, rekao je turski profesor.

Sudionici konferencije su također izrazili uvjerenje da će u islamskom svijetu znanost prevladati recesiju i dosegnuti višu razinu, navodi Hürriyet.

Glavni cilj ovog seminara, zajedno sa Svjetskom udrugom muslimanskih znanstvenika i rektorima sveučilišta u različitim zemljama, jeste zaustaviti propadanje znanosti, što islamski svijet doživljava u posljednjih nekoliko godina, podići je na razinu zapadnog svijeta. Na ovom će seminaru biti provedena analiza o svim temama i objavit će se konačne deklaracije. Te ćemo rezultate poslati svim islamskim zemljama, a oni će činiti osnovu filozofije naših sveučilišta”, rekao je Orhan Hikmet Azizoğlu, osnivački predsjednik i ravnatelj izvršnog odbora Međunarodnog vijeća sveučilišta i bliski suradnik turskog predsjednika Erdoğana.

Na kraju je rektor Tehničkog sveučilišta u Gebzeu, gdje je održan seminar, dr. Hasan Aslan, rekao da su znanost i islam u suvremenom svijetu blisko povezani i ne proturječe jedni drugima.

“Tijekom ovog rada pokazujemo da su se islam i znanost međusobno usko povezali. Usredotočeni smo na uklanjanje odnedavno narasle ishodovane islamofobije i protiv ideje da je islam antiznanost. Ovdje će se raspravljati o tim pitanjima. Svima ćemo reći da je znanost dužnost svakog muslimana”, rekao je dr. Hasan Aslan.

5 milijardi dolara

Podsjetimo, ovi pozivi dolaze iz krugova muslimanskih znanstvenika iz Turske i cijelog svijeta, a konačne deklaracije sa seminara će činiti osnovu filozofije sveučilišta na kojima rade članovi Svjetske udruge muslimanskih znanstvenika i Međunarodnog vijeća za sveučilišta koje vodi akademik Orhan Hikmet Azizoğlu, blizak turskoj vladajućoj stranci AKP i predsjedniku Erdoğanu.

Iz izlaganja dr. Alija Karadaija je logično je da će prijedlozi i zaključci biti upućeni i vlastima u Rusiji, Kini i Iranu, koje već idu ovim putem i više puta su naglasile potrebu stvaranja institucija koje neće ovisiti o Svjetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu, a skupina BRICS i kineski projekt AIIB su već udarili temelje za provedbu prijedloga muslimanskih znanstvenika.

Zaključci i prijedlozi, koji čekaju završne deklaracije, dokazuju da je politika sankcija i pritiska Washingtona putem dolara kao svjetske valute  kontraproduktivna i na kraju će dovesti do podrivanja, možda i nestanka statusa dolara kao svjetske rezervne valute, na što je ovaj tjedan upozorio Goldman Sachs.

Hürriyet

Goldman Sachs: Sankcije protiv Rusije miniraju status dolara kao svjetske valute

 

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close