KošarkaSport

Francuska deklasirala BiH u tuzlanskom Mejdanu

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Košarkaška reprezentacija BiH večeras je poražena od Francuske u 5. kolu grupe E kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. godine.

U ovaj meč naša selekcija je ušla oslabljena neigranjem nekoliko važnih košarkaša, dok su Francuzi stigli u punom sastavu sa nekoliko NBA zvijezda u svojim redovima, pa stoga poraz od 102:52 i nije toliko iznenađujući.

No, krenimo ispočetka. Utakmica je počela čvrstim odbranama s obje strane. Ipak, sjajna francuska petorka je do kraja prve četvrtine uspjela napraviti osjetniju razliku i već u ovoj fazi meča se osjetilo u kojem smjeru će otići ovaj duel. Treba istaći da je našim momcima bilo jako teško poentirati u trenucima kada je u francuskoj petorci bio Gobert, najbolji odbrambeni igrač NBA lige u protekloj sezoni.

Mučenje reprezentacije BiH s napadom se nastavilo i u drugoj četvrtini. Mnogo jača rotacija Vincenta Colleta u ovom periodu igre je dozvolila našim momcima samo 10 poena, pa i ne čudi velikih 44:22 na poluvremenu za Francusku.

Nastavili su Francuzi tamo gdje su stali u prvom poluvremenu. Zaigrali su još čvršće u odbrani, tečnije u napadu, te se u jednom trenutku razlika popela na 43 koša razlike za Francuze koje je donekle dobrim finišom četvrtine anulirao Hasandić.

U zadnjem periodu igre Francuzi su pokazali da u Tuzlu nisu došli turistički i na kraju si u ovaj dio utakmice riješili u svoju korist. Iako su naši košarkaši nešto lakše dolazili do poena nego u prve tri četvrtine, Francuska je zasluženo došla do visoke pobjede rezultatom 102:52.

U redovima naše reprezentacije najefikasniji je bio Vrabac koji je ubacio 10 poena, a uz njega su se istakli Hasandić sa 9, te Gegić i Lazić sa po 8. Na drugoj strani Poirier i Gobert su ubacili po 16.

Treba podsjetiti da će naša reprezentacija izboriti plasman u naredni krug kvalifikacija ukoliko Belgija bude poražena od Rusije u drugom susretu naše grupe. Ova utakmica je trenutno u toku.