Finale Lige prvaka: Liverpool i Tottenham za kraj “najluđe” sezone

Nakon 124 odigrane utakmice stigli smo do vrhunca najuzbudljivije evropske klupske sezone u elitnom natjecanju ‘Starog kontinenta’.

Večeras se igra finale Lige prvaka na madridskom stadionu Wanda Metropolitano između dva engleska kluba Liverpoola i Tottenhama.

Liverpoolu će ovo biti deveto, a Tottenhamu prvo finale u elitnom takmičenju Starog Kontinenta. U dosadašnjih osam finala Redsi su pet puta slavili, a tri puta upisali poraze. Zadnju titulu Liverpool je osvojio 2005. godine, a zadnje finale igrao je lani kada je izgubio od Real Madrida.

Liverpool ima i tri Kupa UEFA, dok je Tottenham dva puta osvojio Kup UEFA, a jednom Kup Kupova. Tottenham sada ima priliku postati tek peti klub koji je osvojio ‘europski treble’, sva tri europska kupa. Do sada su to ostvarili Chelsea, Ajax, Juventus i Bayern.

Do sada su igrali 170 međusobnih utakmica, Liverpool je slavio 79 puta, Tottenham 48, a 43 susreta su završila bez pobjednika. U Evropi su igrali samo jednom, u polufinalu Kupa UEFA 1973. Liverpool je u dvije utakmice bio bolji (2:1, 0:1), a potom je u finalu porazio Borussiju Moenchengladbach.

I dva menadžera, iako iznimno cijenjeni stručnjaci, poznati su “gubitnici” u završnicama, a jedan će u subotu skinuti tu stigmu.