-TopSLIDEPolitikaRegion

Široka evropska akcija protiv šema “novčanih mazgi”

Od 22. do 26. februara 2016. godine, agencije za provođenje zakona i pravosudna tijela iz Belgije, Danske, Grčke, Nizozemske, Velike Britanije, Rumunjske, Španjolske i Portugala – uz dodatnu podršku iz Moldavije i drugih zemalja – udružili su snage u prvoj koordiniranoj evropskoj akciji protiv mazgi za prijenos novca (“money mules” ili posrednici koji na svoje legitimne račune primaju uplate ukradenog novca koje zatim brzo prebacuju na račune kriminalaca uz zanemarljivu nadoknadu). Operacija je također podržana od Europola, Eurojusta i Evropske bankarske federacije (EBF).

Tokom sedmice, Europolov Evropski centar za cyber kriminal (EC3) i Zajednička radna grupa protiv cyber kriminala (J-CAT) zajedno sa Eurojustom i EBF-om, pružili su operativnu i analitičku podršku uključenim partnerima. Kao rezultat operacije, gotovo 700 “mazgi” je identifikovano širom Evrope a 81 osoba je uhapšeno nakon što su 198 osumnjičenih intervjuirale agencije za provođenje zakona. Uz podršku više od 70 banaka, značajni finansijske gubici su otkriveni i spriječeni, a više od 900 žrtava ovog zločina je identificirano. Više od 90% prijavljenih transakcija bilo je povezano sa cyber kriminalom.

Europolov EC3 i Eurojust organizirali su tri operativna i koordinacijska sastanka u Hagu kako bi razgovarali o jedinstvenom pristupu svake države članice u borbi protiv posredovanja u transfeeru novca kriminalcima u njihovim zemljama. Tokom akcije, Europol je rasporedio mobilni ured za pružanje podrške rumunskim vlastima. Komandni centar je osnovao Europol u saradnji sa Eurojustom za pomoć nacionalnim vlastima, provjeru svih dolaznih podataka od Agencijine baze i prikupljanje obavještajnih podataka za dalju analizu.

Posrednici u transferu novca za kriminalce su pojedinci koje regrutuju kriminalne organizacije za primanje i prijenos nezakonito stečenog novca između bankovnih računa i / ili zemalja. Kroz posredovanje u trasferu novca, kriminalci imaju pristup ukradenoj robi ili sredstvima bez otkrivanja svog identiteta. Ove lažne sheme se često reklamiraju putem online objava i socijalnih medija kao naizgled legitimne poslovne mogućnosti.

Regrutirani pojedinci mogu biti svojevoljni učesnici, dok neki ne znaju da njihove akcije podstiču ciklus kriminalne aktivnosti. Posredovanje u transferu novca može pomoći održavaju drugih zločina izvan pranja novca budući da ukradeni novac može otići prema drugim oblicima finansiranja organiziranog kriminala, kao što su trgovina drogom i ljudima.

Rob Wainwright, direktor Europola, rekao je: “Evropska akcija protiv posredovanja u transferu novca kriminalcima je priznanje svim stranama da je javno-privatno partnerstvo koje se zasniva na uzajamnom povjerenju i efikasnom mehanizmu izvještavanja put naprijed u borbi protiv finansijskog kriminala. Ovaj međunarodni rad je ambiciozan: iznad svega pokazuje odličnu saradnju između policije, sudstva i bankarskih partnera, također pokazujući da je prevencija bitan dio našeg rada”.

Wim Mijs, izvršni direktor Evropske bankarske federacije, rekao je: “Ova akcija je plod intenzivne saradnje između boraca protiv kriminala i bankarskog sektora. To pokazuje kako javno-privatno partnerstvo može biti uspješno ako se temelji na povjerenju, povratnim informacijama i praćenju. Kriminalci ne poznaju granice, a to znači da je međunarodna saradnja između banaka i tijela za provedbu zakona od suštinskog značaja. Mi u bankarskom sektoru smo u potpunosti posvećeni borbi protiv pranja novca. ”

Michèle Coninsx, predsjednik Eurojusta i nacionalni član za Belgiju izjavio je: “Za efikasno rješavanje ovog problema imperativ je da imamo blisku saradnju između pravnih i sudskih vlasti i privatnog sektora. Uočljivo je da se pranje novca može proširiti na širok spektar ozbiljno organiziranog kriminala i organiziranih kriminalnih grupa. Prema tome, akcija protiv posredovanja u transferu novca kriminalcima je od najveće važnosti”.

Indikator

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close