KošarkaSport

BiH vodila 21 razlike, pa nakon velike drame izgubila od Finske

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Bez obzira što smo ranije ostali bez šansi da se plasiramo na Svjetsko prvenstvo u Kini, bh. košarkaši su večeras protiv Finske odigrali sjajan meč, ali su poraženi sa 81:77.

Mnogi su otpisali bh. košarkaše prije duela s Finskom, ali otpisani tim Vedrana Bosnića pokazao je pravo lice i Fincima dobrim dijelom meča očitaovao lekciju. Fince nismo mogli lako dobiti ni sa najjačom petorkom, ali u Zenici je podmlađeni tim Zmajeva odigrao utakmicu za pamćenje. Nije bilo dovoljno, zadnja dionica nas je koštala.

Očigledno je već sada da je Bosnić uveo promjene, brzo usadio u glavu košarkašima da mogu puno više i danas su djelovali kao izuzetno dobro uštimani orkestar.

Na startu smo Fincima dali do znanja koliko smo motivisani i spremni – 9:0 serijom već tada nagovještavamo šta će se dešavati. Onda je krenulo, pogađali smo skoro sve, Finci koji su prepoznatljivi po dobrom i kvalitetnom šutu iz vana jednostavno su spavali i nismo im dozvoljavali da lako poentiraju.

Poslije prve četvrtine čak 17 poena prednosti (28:11) za naše košarkaše, a onda u drugoj dionici odlazimo na maksimalnih 21 poen. Do poluvremena smo zadržali visok ritam, imali smo plus 19 (50:31).

Obično se dese ‘crne rupe’ u igri bilo koje bh. reprezentacije, ali košarkaši nisu dozvoljavali gostima da se vrate. Iako su ovi napravili određenu seriju na startu treće četvrtine, brzo smo se opet vratili na 20 razlike.

Pred zadnjih 10 minuta BiH je vodila 63:45, ali onda je Finska uspjela u potpunosti da se vrati u meč i da se primakne na samo dva poena zaostatka. Salin je trojkom donio Finskoj vodstvo 78:77 na 40 sekundi do kraja, a onda smo izgubili loptu jer nam je istekao napad. U svom smo stilu ispustili pobjedu, od gotovog napravili veresiju, ali igra je ipak bila na zadovoljavajućem nivou.