BiH – Lihtenštajn 5:0

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Lihtenštajn u petom kolu kvalifikacija za Euro 2020. godine ubjedljivim rezultatom 5:0.Zmajevi su opravdali ulogu favorita na Bilinom Polju protiv najslabije selekcije u kvalifikacionoj grupi J te su dominirali od početka do kraja susreta, a samo zahvaljujući raspoloženom golmanu Benjaminu Büchelu gosti su Zenicu napustili samo sa pet pogodaka u mreži.

Prvu ozbiljniju šansu vidjeli smo u desetoj minuti kada je Edin Džeko šutirao glavom pored gola, a već u narednoj minuti Zmajevi su poveli.

Amer Gojak je iskoristio Džekinu asistenciju i rutinski poslao loptu iza Büchelovih leđa za 1:0.

Nakon vodećeg pogotka nastavile su se redati prilike pred golom gostiju. U 17. minuti pokušali su najprije Pjanić, a potom i Džeko. Kapiten BiH pokušao je i četiri minute kasnije, no bezuspješno.

Okvir gola gostiju zatresao se u 25. minuti. Edin Višća je šutirao, golman Lihtenštajna od odbranio, lopta se odbila do Džeke koji šutira iz voleja, ali je pogodio prečku.

Do kraja poluvremena prilike za postizanje pogotka imali su Amer Gojak, Pjanić i Džeko, ali se rezultat nije mijenjao.

Na početku drugog poluvremena naša selekcija je i dalje dominirala, no bez konkretnog učinka, te su se nakon sat vremena igre čak i čuli zvižduci sa polupraznih tribina Bilinog Polja.

U 64. minuti Haris Duljević se našao u odličnoj šansi, ali je golman gostiju fenomenalno intervenisao.

Potom je uslijedio još nekoliko poluprilika, a iz jedne je postignut i drugi pogodak. U 80. minuti Duljević je šutirao sa 25 metara, lopta je na putu do gola dotakla najprije Wiesera, a potom i Malina i završila u mreži za 2:0.

Taj pogodak je dao krila našim igračima koji su do kraja meča postigli još tri pogotka za konačnih 5:0.

Na 3:0 povisio je Džeko pogotkom glavom u 86. minuti nakon kornera kojeg je izveo Gojak, a potom su Višća u 88. i Gojak još jednom u 90. minuti postavili konačan rezultat.