BiHPolitika

BiH da odluči: Ili Erdoganov zahtjev ili će poštovati pravo

Advokati Senka Nožica i Nedim Ademović, pravni zastupnici turskih državljana u BiH čije je izručenje zatražila Republika Turska, održali su danas u Sarajevu konferenciju za novinare na kojoj su govorili o pravnom položaju svojih klijenata.

Podsjetimo, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je desetak turskih državljana koji borave u BiH da su povezani s terorističkom organizacijom FETO Fetullaha Gulena.

– Smatrali smo da do ovoga neće doći, zato što smo mislili da će institucije, isključivo pravnim putem, rješavati ove slučajeve. Međutim, ova situacija s turskim državljanima ispolitizovana je do te mjere da smo morali sazvati press konferenciju i odbraniti dostojanstvo i ljudska prava naših klijenata – kazao je na početku obraćanja Ademović.

Prema njegovim riječima, postoje strašni politički pritisci da institucije BiH da ove slučajeve riješe, ne na pravni način i u skladu sa zakonima BiH, Ustavom BiH i međunarodnim standardima, već kroz političke dogovore, prije svega između dvije države.

– To BiH sebi ne smije dozvoliti. Ako BiH, kao mala država, pod ovakvim pritiskom odgovori na način koji je u skladu s međunarodnim pravom, odbranit ćemo i našu međunarodno-pravnu poziciju – ističe Ademović, koji zajedno s Nožicom zastupa sedam od desetak turskih državljana čije izručenje traži Erdogan.

Njihovi klijenti su, kako je rekao, na našem prostoru već opečaćeni kao teroristi koje treba pod hitno, po nalogu Turske, izručiti u tu državu. Neki od klijenata koje zastupaju, kaže advokatica Nožica, u BiH borave i duže od 20 godina.

– Oni su uglavnom nastavnici, profesori, učitelji. Svi su oženjeni, a većina njih ima i djecu. Niti jedan od naših klijenata, a ni mi kao punomćnici, nismo dobili bilo kakav dokument uz zahtjev za deportaciju – rekla je Nožica.

Navodi da se njihovi klijenti nalaze na određenim listama, objavljenim u Turskoj, koje su dostavljene Službi za poslove sa strancima BiH. U tim dokumentima, napominje Nožica, navodi se da je određenom broju turskih građana poništen pasoš.

– Međutim, protiv naših klijenata nikada nije vođen nijedan postupak, ni u BiH, ni u Turskoj – pribavili smo dokaze o tome – za bilo kakvu nezakonitu radnju koja bi bila osnov za poništenje njihovih pasoša – pojašnjava Nožica.

Trenutno se, nastavlja, vodi postupak za ukidanje njihovih boravišnih dozvola. Služba za poslove sa strancima pri Ministarstvu sigurnosti BiH, dobila je listu imena s brojevima njihovih pasoša i datum njihovog proglašenja nevažećih.

– I ništa više. Dakle, nije dobila nikakva rješenja ili bilo kakav dokaz da li je stvarno taj pasoš proglašen nevažećim. Služba je pokrenula postupke bez, dakle, dokaza i oni traže da se donesu novi pasoši. Dakle, upućuju naše klijente da sa svojim postojećim pasošem odlaze u tursku Ambasadu da im se izda novi. Međutim, sasvim je jasno da bi to bio jedan začarani krug, jer bi im na taj način oduzeli trenutno važeće pasoše i ne bi im dali nove – kazala je Nožica.

Sada smo u fazi, ističe Nožica, da Ministarstvo sigurnosti donosi prvostepeno rješenje, po zahtjevu za izručenje. Nakon toga, drugostepeni organ također je Ministarstvo sigurnosti, koje donosi konačno izvršno rješenje.

– Ako to ministarstvo odbije naše žalbe, naši klijenti bit će prisiljeni da traže azil, jer bi to konačno rješenje značilo i njihovu deportaciju. Međutim, nama kao pravnom timu je na raspolaganju da poslije tog rješenja pokrenemo tužbu pred Sudom BiH, nakon toga apelaciju za zaštitu ljudskih prava pred Ustavnim sudom BiH, i konačno apelaciju za povredu ljudskih prava pred Sudom u Strazburu – dodaje Nožica.

Nožica i Ademović očekuju da će njihovim klijentima biti ukinute radne dozvole, i to po osnovu Zakona o kretanju i boravku stranaca.

– Dakle, mi se spremamo za najgori scenario i danas vam ga prezentiramo – poručila je Nožica, istakavši da su se njihovi klijenti za vrijeme pokušaja državnog udara u Turskoj nalazili u BiH, te da stoga nisu ni mogli biti u njega umiješani.

Nadovezao se Ademović, istakavši da njihovi klijenti već godinama uredno žive i rade u BiH.

– Ovakva iskustva imaju mnoge države u cijelom svijetu, iz prostog razloga što je Turska za vrijeme vanrednog stanja donijela zakonske dekrete kojima je na stotinama hiljada svojih državljana ukinula pasoše. Istovremeno, Turska je zahtijevala od Interpola da se desetine turskih državljana stavi na crvene potjernice kako bi im se onemogućilo kretanje po svijetu i kako bi na kraju bili primorani da budu deportovani u Tursku – ističe Ademović.

Pojašnjava da je BiH već u dva navrata odlučivala o deportaciji turskih državljana, te je Sud BiH u oba ta slučaja odlučio negativno, vodeći se činjenicom, kako je naveo, da međunarodna zajednica, prije svega UN, nisu prihvatile stav Turske da FETO pokret proglase terorističkom organizacijom.

– Posljedično, s pravne tačke gledišta, ne možete činjenicu pripadnosti takvom pokretu samom po sebi inkriminisati i tražiti da se po tom osnovu neko deportuje. Prema tome, u takvoj situaciji potrebno je da Turska u svakom pojedinom slučaju dostavi jasne, nedvojbene dokaze da je neko konkretno izvršio neko krivično djelo protiv demokratskih procesa i demokratskih vlasti u Turskoj, zbog čega bi onda ovakvi postupci i bili opravdani – dodaje Ademović.

Pojedine države, ističe, poput Kosova, Moldavije i Azerbejdžana već su se suočile s presudama Evropskog suda za ljudska prava jer se nisu ponašale po međunarodnim standardima.

– U sličnim situacijama u kojoj se sad nalazi i BiH, te države su, u saradnji domaćih i turskih obavještajnih službi oduzele dozvole i pasoše turskim državljanima, izolovale ih i na kraju su ti državljani nestali iz ovih država, da bi se na kraju saznalo da su oni završili u turskim zatvorima – govori Ademović.

Nožica i Ademović nadaju se da će BiH na diplomatskom i političkom nivou sebe zaštititi međunarodnim pravom na način da neće dozvoliti da joj se dogodi takav scenario.

– Evropski sud za ljudska prava jasno je rekao da nijedan turski državljanin ne može biti izručen Turskoj bez da ona dostavi jasne dokaze i dokumentaciju da je neko od njih počinio neko krivično djelo – rekao je Ademović.

Dodaje da se BiH mora opredijeliti – ili će slijediti politički zahtjev Turske da izruči njene državljane ili će se odlučiti za pravne standarde na osnovu kojih to neće dozvoliti.

– Na Kosovu se vodi velika istraga zbog toga što su kosovske vlasti dozvolile da turski državljani jednostavnu nestanu s te teritorije. Prema tome, BiH po našem mišljenju mora slijediti međunarodne standarde. Smatramo da je potpuno ispravan put u ovom momentu, dok se god ne dostave dokazi protiv naših klijenata, da se pasoši turskih državljana i dalje tretiraju kao validni, što je osnova da im i dalje boravišne dozvole i posljedično radne dozvole ostanu na snazi. U protivnom, krišit će se ljudska prava tih ljudi – upozorava Ademović.

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close