PolitikaRegion

Austrijski list: Hrvatski predstavnici šire dvije neistine o BiH

Deklaracija o položaju Hrvata u BiH i formiranje Vojske Kosova su neke od tema kojima se ovaj vikend bave mediji na njemačkom jeziku. Austrijski “Der Standard” analizira politiku hrvatskog premijera prema BiH.

„Hrvatska se sve više miješa u BiH”, naslov je teksta novinarke Adelheid Wölfl koji je objavljen u austrijskom listu „Der Standard”. Ona piše o Deklaraciji o položaju Hrvata u BiH koju je usvojio Sabor Republike Hrvatske, odnosno da Hrvatska ima obvezu jamstva provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma.

Wölfl prenosi riječi diplomata međunarodne zajednice koji kažu da „joj (Hrvatskoj, nap. red.) ta uloga ne daje pravo da se na takav način miješa u unutarnje stvari BiH”. I nastavlja: „Umjesto da poštuje anekse Daytonskog mirovnog sporazuma, što je dužnost Hrvatske, ona se spori oko jasnih odredbi Ustava BiH”, navodi se u analizi diplomata koji se bave BiH i koje prenosi Der Standard:

„Prema riječima međunarodnih diplomata i pravnih stručnjaka hrvatske intervencije u europskim tijelima pred Vijećem sigurnosti UN-a su dokazale da su one ugrozile pravo BiH da se drugi ne miješaju u njene unutarnje stvari. Problematično je to što hrvatski predstavnici šire dvije neistine. Prvo, da oni imaju pravo da se miješaju i drugo, da se izborom Komšića u Predsjedništvo BiH nisu poštivala načela jednakosti tri konstitutivna naroda”.

Autorica, inače dugogodišnja dopisnica ovog lista iz BiH i dobra poznavateljica prilika u toj zemlji dalje piše da su prije nekoliko godina srpski i hrvatski nacionalisti ponovo ujedinili u savez za „podrivanje BiH”. Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik već godinama pokušava odvojiti RS od BiH i priključiti Srbiji, navodi se. U tekstu se podsjeća i na pismo trojice bivših Visokih predstavnika u BiH u kojem osuđuju miješanje Hrvatske u unutrašnje stvari BiH.

„S druge strane je Srbija još uvijek jako daleko od suočavanja s odgovornošću u ratu i ratnim zločinima u BiH. Srbijanska premijerka Ana Brnabić je nedavno negirala genocid u Srebrenici. Srbija se pored ostalog plaši plaćanja ratne odštete. Sve se događa u izmijenjenim geopolitičkim okolnostima. Sada samo nedostaje jasan stav SAD-a pod Trumpovim vodstvom. Prije dvije godine su nacionalisti, podržani međunarodnim lobistima, počeli preko publikacija i tajne diplomacije dovoditi u pitanje granice na Balkanu”, piše pored ostalog u listu Der Standard.

Srbija-Kosovo: postoje samo gubitnici

Formiranje Vojske Kosova je također tema kojom se bave komentatori njemačkog tiska. Tako „Stuttgarter Nachrichten” piše da na obje strane postoje samo gubitnici. „Srbija i Kosovo kroz vječiti sukob gube svoju budućnost”, komentira balkanski dopisnik ovog lista Thomas Roser i dodaje:

„Umjesto da naprave pravi potez i rade na približavanju EU, Kosovo i Srbija i skoro dva desetljeća nakon rata nastavljaju borbu i na taj način se kockaju s budućnošću svoje djece. Države članice EU-a su također odgovorne za gubitak kredibiliteta EU. Teško je objasniti zašto Kosovari moraju satima stajati u redovima za dobivanje vize dok je Gruzijcima i Ukrajincima dozvoljeno da bez viza putuju u Šengenski prostor. Formiranjem vlastite vojske i povećanjem carina na proizvode iz BiH i Srbije, Kosovo je ovaj put zemlja koja provocira svoje susjede.”

(DW)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close